UIT DE OUDE DOOS (47) a-ïATJuj A Fijenoord 1886. Amsterdam, die grote stad, die is gebouwd op palen. En als die stad eens ommevalt, Wie zal dat dan betalen? .-\ --s^sc•*•-. VOLKSRIJMPJE Reeds spoedig na de oprichting van het Etablisse ment „Fijenoord" begon het bedrijf zich, behalve op de scheepsbouw, te richten op het gebied van In 1855 werd de spoorwegboot (Moerdijksche- boot) „Stad Dordrecht" gebouwd onder werfnum- mer 44. Twintig jaar later verstrekte de Hollandsche IJze ren Spoorweg Maatschappij (H.IJ.S.M te Amster dam ons de opdracht voor de bouw van de kap van het Stationsgebouw te Utrecht (Oosterspoorweg). Vervolgens leverde „Fijenoord" onderdelen voor algemene werktuigbouw, staalconstructies en der gelijke. De historie herhaalt zich; ook thans heeft Wilton-Fijenoord belangstelling voor opdrachten van velerlei aard. Brugpijlers, sluisdeuren, apparaten voor de petro chemische industrie en niet te vergeten geschut, vormen een belangrijk deel van de werkzaamheden die tegenwoordig onderhanden zijn. Ditmaal iets over opdrachten, die in het verleden werden uitgevoerd voor onze spoorwegen. Reeds in 1839 vervaardigde „Fijenoord" belangrijke onderdelen voor de locomotieven en "stoomwa gens" „De Leeuw", „De Arend", „De Hoop" en „De Snelheid". het ijzerwerk voor de Goederenloods van de Staats spoorwegen te Amsterdam. Offerte werd gemaakt voor vervaardiging van de overkapping van het Stationsterrein te Haarlem en voor het Hoofdgebouw van de Staatsspoorwegen te Vlissingen-Haven. In 1885 werden de machine en ketels voor de veer boot van de spoorwegdienst Stavoren-Enkhuizen opgeleverd. Offerten voor de constructie van de spoorbrug over de Dieze nabij Stationsemplacement 's-Hertogenbosch, van die in de lijn Nijmegen-Venlo en Stavoren- Leeuwarden en over het Tielsche Militaire Inun datiekanaal in de lijn Dordrecht-Elst tonen aan, 14

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 16