THV Help je ook mee? G. C. L. BLANKWAARDT-NATAN Waarmee? Voor de vogels te zorgen! Heb je de kerstboom nog en beeft Moeder hem al afgetuigd? Maak er dan eens een kerstboom voor de vogels van. DE VOGELKERSTBOOM Dat doe je zo: zet de boom in de tuin en hang er allerlei lekkers aan zoals pindaslingers, een halve cocosnoot en een vetbak Met een spijker zet je een aangestoken appel of peer vast. Daar houden merels en koperwieken zo van. Spekzwoerdjes en stukjes plantenvet hang je met behulp van ijzerdraadjes op. DE VOEDERTAFEL Een voedertafel is ook heel goed te gebruiken. Hiervoor is een stevige paal van 2 meter lengte nodig, die 40 cm diep in de grond moet staan. Op de paal wordt een blad met een opstaand randje gespijkerd. Klaar is Kees. Een dakje is helemaal niet nodig. Behalve de lekkernijen die ik al noemde, kun je op de voedertafel nog veel meer neer leggen, zoals broodkruimels, stukjes ge kookte aardappel, fijngesneden kaas korstjes en zaden, b.v. zonnepitten of „universeelvoer" van Sluis. DRINKWATER Bij strenge vorst hebben vogels ook drinkwater nodig. Neem hiervoor een plat bakje, b.v. een metalen deksel. In een dieper bakje zullen de vogels misschien gaan baden en als het vriest is het gevaarlijk voor hen om natte veren te hebben. Als het water in het bakje bevriest, zorg je weer voor vers water. Geef nooit warm water. Je hoeft geen drinkwater klaar te zet ten als er sneeuw ligt. De vogels pik ken dan liever sneeuw op. Heb je een vogelboekje (b.v. „Zien is Kennen") of vogelplaten? Probeer met behulp hiervan te ontdekken welke vo gels er op je voedertafel komen. Je zult ook merken dat de ene vogel soort zich heel anders gedraagt dan de andere. De merel zal niet van de pinda slingers eten. Dat kan hij niet. De mezen wel, dat zijn acrobaten. De me rel blijft het liefst op de grond naar voedsel zoeken; het is een echte wor menpikker. Er is heel veel te zien bij je voeder tafel. Kijk maar goed. EEN VOEDERPLAATS IN HET BOS Breng ook eens wat voer naar het bos of naar het park. Schep wat sneeuw weg en strooi het voer op de grond. Heb je nog eikels en beukenootjes Hout duiven en boomklevertjes zullen de eikels goed smaken. De beukenootjes zijn het lie velingskostje van de vinken. Behalve vogels zullen op deze voederplaats misschien ook nog andere dieren afkomen. De eekhoorntjes b.v. en de muizen. Ga de volgende dag nog eens kijken, mis schien zie je wel sporen in de sneeuw. Kun je ze herkennen? Het is erg moei lijk, maar probeer het eens! 19

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 21