m Wij willen gaarne trachten de nieuwe wijze van verslaggeving op dit punt voor u duidelijk te maken in de volgende toelichting. In de eerste plaats wijzen we op de nieuwe vorm, waarin de jaarrekening (dat is dus de Winst- en Verliesrekening en de Balans) is gegoten. Tot en met het boekjaar 1962 hebben wij voor de jaarrekening steeds de z.g. scontrovorm toegepast. Bij deze vorm bestaat de Winst- en Verliesrekening uit twee zijden, namelijk de debet- (linker) en credit- (rechter) zijde. Hetzelfde geldt voor de balans, waarbij de linkerzijde (activa) de bezittingen opsomt en de rechterzijde (passiva) de schulden aangeeft. Met ingang van het nieuwe boekjaar zijn wij overgegaan op de verticale vorm, d.w.z. dat alle cijfers op één pagina in één kolom verwerkt zijn, hetgeen de leesbaarheid verbetert. In de Winst- en Verliesrekening over 1963 is het saldo van de bedrijfsrekening gesplitst in twee componenten, waarvan de ene bestaat uit het saldo van de eigenlijke productie en de andere uit het saldo van overige baten en lasten, o.a. bestaande uit opbrengsten van beleggingen, deelnemingen en bank- en depositorekeningen. Bovendien wordt de voorziening voor belastingen of het eventueel vrijkomen daarvan vermeld. De wijziging in het balansbeeld bestaat uit het opnemen van twee nieuwe posten, n.l. „Voorziening voor werken voor rekening van derden" en „Extra Reserve". Van de in vorige jaren gevormde interne reserve voor werken voor rekening van derden ad 15.000.000,werd per 1 januari 1963 een bedrag van ƒ10.000.000,overgebracht naar de eerstgenoemde nieuwe post „Voorziening voor werken voor rekening van derden" en een bedrag van 5.000.000,naar de „Extra Reserve". De interne reserve op magazijnvoorraad ad 4.000.000,kwam eveneens aan de „Extra Reserve" ten goede, zo ook een bedrag van 8.700.000, voortvloeiende uit een per 1 januari 1963 toegepaste opwaarts gewijzigde waarderingsnorm voor werken voor rekening van derden. Als gevolg van deze laatste wijziging zal het jaarlijkse saldo van de bedrijfsrekening in mindere mate dan voorheen beïnvloed worden door de toevalligheid van het in enig jaar tot afrekening komen van gereedgekomen orders. De „Extra Reserve" bedroeg als gevolg van een en ander op 1 januari 1963 in totaal 17.700.000,Daarvan werd 1.864.356,overgebracht naar de Winst- en Verliesrekening, zodat de „Extra Reserve" per 31 december 1963 met 15.835.644,op de Balans voorkomt. 29

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 31