Reparatie De werkbezetting bij de aanvang van het jaar was goed en verwacht mag worden, dat deze - indien zich geen grote wijzigingen in de scheepsvaart conjunctuur voordoen - gehandhaafd zal kunnen worden. Hoewel het zich laat aanzien, dat ook in 1964 de werkbezetting redelijk zal zijn, moet verwacht worden, dat de financiële resultaten verder zullen teruglopen door de steeds scherper wordende concurrentie, waardoor de prijzen van te verkrijgen opdrachten lager zullen zijn, maar in nog sterker mate door de stijging van kosten in ons bedrijf. De per 1 januari j.l. in de Metaalindustrie doorgevoerde verhoging van lonen en salarissen enz. betekent voor onze onderneming een kostenstijging van meer dan zes millioen gulden per jaar. De vraag is of hiervoor compensatie kan worden gevonden door een verlaging van de bedrijfskosten aan de ene kant en een verhoging van de arbeidsproductiviteit aan de andere kant. Wat de verlaging van de bedrijfskosten betreft, achten we het zeker mogelijk deze te bereiken door verbetering van de organisatie. Moeilijker zal het zijn de arbeidsproductiviteit op te voeren, omdat we daarbij afhankelijk zijn van de inzet van elk lid van het personeel afzonderlijk. Wij vertrouwen echter, dat ieder de noodzaak zal inzien en we door gezamenlijke inspanning tot een bevredigend resultaat zullen komen. In dit verband moeten wij ons afvragen of de Nederlandse industrie in het algemeen - en wij voor ons bedrijf in het bijzonder - wel voldoende beseft, dat de voorsprong, die ons land in Europa had door de lagere loonstandaard, zo goed als verloren is gegaan en wij ons hebben te meten met buitenlandse industrieën, die in vele gevallen zelfs een hogere graad van technische ontwikkeling hebben bereikt. De Nederlandse industrie heeft in de naoorlogse jaren grote diepte investeringen gedaan om tot verhoging van de productiviteit te komen. Wij zullen ons nu moeten inspannen om de optimale resultaten van deze investeringen te behalen. DE DIRECTIE 31

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 33