TEKENS en SCHILDEN ï.-'S door Theo de Vries Een ridder had dezelfde kleu ren in zijn kleding - vaak ook op zijn tent - als op zijn schild. Drie „wassende" manen van de Heren van Wassenaar. Het wapen van de He ren van Zuylen drie kleine zuiltjes. Het wapen van Hooft. Jacobus Cabeliau liet dit op zijn wapen schilderen. Elke zondag kan je op de sportvelden de verschil lende verenigingen tegen elkaar zien spelen. De spelers van elke vereniging herken je al uit de verte aan de kleuren en de tekening van hun shirt. Zijn er soms twee verenigingen die een shirt dragen dat op elkaar gelijkt en tegen elkaar uitkomen, dan trekt meestal een der partijen witte sportkleding aan. Wat je nu op de sportvelden ziet is eigenlijk een gebruik dat vele eeuwen oud is. De middeleeuwse ridders droegen ook al kleding in bepaalde kleuren en dit was alleen opdat men hen uit de verte zou herkennen. Die kleuren droegen zij ook op hun schild. Op dat schild was ook een wapen aange bracht en dit wapen stond in verband met de naam van de ridder. Zo droegen de Heren van Wasse naar een wassende maan in hun wapen. Ook de knechten van de ridder en zijn schildkna pen droegen hetzelfde wapen en dezelfde kleuren. Je kon deze mensen daardoor direct herkennen. Uit die tijd is dan ook het gezegde overgebleven: „Weten wat iemand in zijn schild voert". Als je in de riddertijd iemands schild zag dan wist je meteen of er een vriend of een vijand voor je stond. Het is niet meer na te gaan waaróm de meeste rid ders bepaalde wapens hadden. Enkele kan men nog maar verklaren. Zo hadden de Heren van Zuy len drie kleine rode zuiltjes op het schild. Toen de steden groot en machtig werden en de rijke kooplieden zich deftig begonnen te voelen wilden zij ook wapens gaan voeren. Dit betekende dan dat zij een wapenschild namen en het wapen boven hun brieven lieten drukken of lieten aanbren gen op de huizen waar ze woonden. Ze volgden het voorbeeld van de edelen en ridders. 52

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 54