ontwikkeling van ons land te vinden. Zij doet dit o.m. door het sluiten van licentie- en samenwerkingsovereenkomsten, voornamelijk met ondernemingen, die buiten de E.E.G. gevestigd zijn. Zodoende wordt een organisatie opgebouwd, die ook "turnkey" projecten1) kan verwerken. Een belangrijke licentie werd verkregen van de W-K-M-division van de American Car and Foundry Industries Inc. te Houston (Texas - U.S.A.) voor de fabricage van gas- en olieafsluiters. De volgende orders werden opgeleverd: aan onze afdeling Nieuwbouw: een Wilton-Fijenoord/Pametrada-turbine van 16000/17600 apk en twee ketels voor het turbine-tankschip „Avedrecht"; aan Van der Giessen - de Noord N.V.: een Wilton-Fijenoord/M.A.N.-motor van 7760 apk en drie Wi I ton- Fijenoord/M. A .N.-dieselaggregaten aan United Kingdom Atomic Energy Authority: een aantal reactievaten voor de experimentele gasgekoelde kernreactor te Winfrith in Engeland. Voorts werd een aantal apparaten opgeleverd, o.a. voor een olieraffinaderij in het Botlekgebied en voor een electriciteitscentrale. Ten behoeve van het Departement van Defensie werden revisies uitgevoerd aan diverse soorten land- en scheepsgeschut. In het verslagjaar werden o.a. de volgende opdrachten geboekt: van Euratom te Brussel: de levering en montage van een hot cell, bestemd voor het Onderzoekcentrum te Petten; van de Commission d'Energie Atomique te Parijs: de fabricage van belangrijke onderdelen van een te Cadarache te bouwen kernreactor. Deze twee opdrachten werden in Neratoom-verband 2) verkregen, van Rijkswaterstaat: het vervaardigen van een aantal stalen deuren voor het sluizencomplex te Maasbracht; van de N.V. Nederlandse Gasunie: de vervaardiging van zeer grote W-K-M-gasafsluiters; 4

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 6