van een Amerikaanse chemische industrie: de vervaardiging en het installeren van gedeelten van een in Zeeland te vestigen chemische fabriek. Naast bovenvermelde opdrachten waren aan het eind van het jaar onderhanden: voor rekening van onze afdeling Nieuwbouw: torpedolanceerbuizen, bestemd voor de onderzeeboten „Potvis" en „Tonijn" voor rekening van De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij N.V.: werkzaamheden ten behoeve van de geleide-wapeninstallatie aan boord van Hr. Ms. Kruiser „De Zeven Provinciën"; voor rekening van het Departement van Defensie: revisiewerkzaamheden aan geschut. Verder waren, behalve opdrachten van onze afdeling Reparatie, nog bestellingen van derden in uitvoering, waaronder de vervaardiging van transportrollen voor een aluminiumwalserij. Gieterij Fijenoord De nieuwe ontwikkeling, die in 1962 inzette met de vervaardiging van dikwandige gietstukken voor het kernenergieproject Dragon, kwam in 1963 tot verdere ontplooiing met de fabricage van de z.g. muren voor de reeds genoemde "hot cell" van de kernreactor te Petten. Deze gietstukken stelden de gieterij voor geheel nieuwe problemen. Het ging hier om buitengewoon grote wanddikten, n.l. 4,3 tot 6 decimeter, welke men in de conventionele machinebouw nimmer aantreft; verder werden bijzonder hoge eisen gesteld aan de dichtheid van het materiaal, want die hoge dichtheid moet immers de zo gevaarlijke straling absorberen. Om aan de gestelde eisen te voldoen, bleek het noodzakelijk geheel nieuwe werkwijzen te ontwikkelen, zowel voor het vormen als ook voor het gieten en navoeden. De bijzonder hoge dichtheid werd bereikt en overtroffen. Bovendien werden voor de toekomst belangrijke ervaringen vergaard. 1Turnkey-projecten. Hieronder worden verstaan de projecten, die met medewerking van diverse andere bedrijven (onderaannemers) worden uitgevoerd en waarbij de verantwoordelijkheid voor het gehele project en de algemene leiding in handen van W.F. als hoofdaannemer blijft. 2) Neratoom is een in Nederland gevestigde N.V., waarin een aantal ondernemingen zich aaneengesloten heeft voor wat betreft het aannemen van werken o.a. ten behoeve van kernenergie-installaties in Nederland en elders. 5

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 7