Rode Wolk bridge-partij lagen en ook het beeldje. Maar dat lag in vier stukken. De ingenieur vroeg Rhenos hoe hij aan het beeldje gekomen was, en Rhenos vertelde hem: „Op zekere dag, twee jaar geleden, was ik met mijn vrienden bij Spilia, een plaats op de Troodosbergen. Ik wou erg graag rijk worden, omdat ons dorp een oogkliniek nodig heeft. En iemand had mij gezegd dat men in een oude kopermijn bij Spilia rijk kon worden. Ik was natuurlijk helemaal niet bijge lovig Rhenos glimlachte, en de heer Stutmann ook. „Maar toen ik er tóch eenmaal was, dacht ik: ik zal het maar eens proberen. Ik vroeg aan een boer waar de oude kopermijn was en hij wees me een paadje door het bos. Ik vond de toegang en ging een vrij donkere gang in. Aan het eind is een bron, en daar hangt een drinkbeker aan een ketting, maar er is geen water meer. Ik sloeg driemaal met de drinkbeker op een stuk groene rots dat daar in de muur zit, liet de beker weer vallen en hield mijn handen tegen mijn oren. Zo liep ik naar buiten. Toen ik over het veld kwam, nam ik mijn handen van mijn oren, en eerst dacht ik dat er niets gebeu ren zou. Maar er kwamen een oude man en vrouw uit het bos, beiden met takken op hun rug en ter wijl ze langs me liepen, zonder me te zien, zei de oude vrouw: Oprapen wat je vindt, en altijd bij je houden." Dat zei ze tegen de oude man, maar dat was voor mij het eerste geluid wat ik hoorde. Nog op de zelfde dag kwamen we met de autobussen bij een stuk strand en rots tussen Limassol en Paphos. Opeens schopte ik tegen iets, en het was dit beeldje. Het is een klein antiek beeldje van kalksteen. Ik stak het in de zak en heb het altijd bij me gehou den. Ik liet het nooit uit mijn ogen, en toen ik hier in huis kwam om de mensen koffie te brengen voor Mrs. Raig, zette ik het beeldje als gewoonlijk op een kastje in de hoek. Ik hoorde dat mevrouw Stut mann haar ring verloren had, en was net op het punt, mee te zoeken, toen de aardbeving gebeurde. En weet u wat er gebeurd is?" „Ik kan het me in denken," zei de ingenieur, „het beeldje is van het kastje gevallen en gebroken." „Ja," zei Rhenos, „en ik zocht natuurlijk de stuk ken bij elkaar. Er zijn vier stukken. Drie lagen er vóór het kastje, en één er onder. Toen ik er naar greep, vond ik de ring, die onder het kastje was gerold." De heer Stutmann stelde zoveel belang in Rhenos, die vertelling en dat beeldje, dat Lythrodonda ver moedelijk over een jaar zijn oogkliniek zal krijgen. Rhenos is nu in Amerika en de kleine Fluitspeler van doorzichtig kalksteen staat weer helemaal heel op een tafeltje in New York. Vinden jullie het niet grappig dat er zulke wonde ren kunnen gebeuren op het eiland Cyprus? In het jaar 1865 stonden bijna alle Dakota-Sioux-stammen onder leiding van het grote, geniale opperhoofd Rode Wolk. In datzelfde jaar besloot de rege ring een weg aan te leggen dwars door de Zwarte Heuvels, de win terverblijf plaats van de Dakota- indianen. De blanke indringers werden echter met grote verlie zen verdreven, zodat de blanken zich genoodzaakt zagen het plan voorlopig uit te stellen. Een jaar later riep kolonel Car- rington, die het bevel gekregen had de opdracht toch te volbren gen, de Sioux-opperhoofden bij een in Fort Laramie. Ook Crazy Horse, toentertijd nog het opper hoofd der Oglalla's verscheen op deze vergadering. Tijdens deze conferentie zei Rode Wolk woedend: „Gij zijt de witte arend, die ons de weg komt afnemen. De Grote Vader in Washington zendt ons geschenken en verlangt, dat wij hem de weg verkopen, maar het witte opperhoofd komt met krij gers om het te stelen, voordat de Dakota's ja of nee kunnen zeggen. Met u spreek ik niet lan ger. Ik ga weg en zal u bevech ten zolang ik leef. Ik zal strijden voor de laatste jachtgronden van mijn volk!" Desondanks voerde Carrington het bevel uit en werd de weg af gebakend. De indianen namen hier echter geen genoegen mee en gingen direct over tot een tegen-offensief. Bij honderden vielen zij aan en overvielen ge durende drie jaar de karavanen, die het materiaal voor het bouwen van forten langs de weg aan brachten. Tenslotte werd van verdere pogingen om een weg door Sioux-gebied aan te leggen afgezien. In 1876 werd bevel gegeven de Sioux naar een reservaat in Mis souri te drijven. Enkele Sioux- stammen, die de strijd niet meer aandurfden onderwierpen zich. Ook Rode Wolk verkoos de vre de. Hiermee verloor hij zijn waar digheid als legeraanvoerder en volgde Crazy Horse hem op als algemeen leider van de overge bleven, doorvechtende Dakota- stammen. 20

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 22