berk C. L, Blankwaardt-Natan F. H. Blankwaardt Bij een oudere berk laat de bast makkelijk los. Berken in een plantsoen. Wist je, dat de Germanen al een schoonheidsmiddel kenden? Het was het sap van de berk. Ze maakten in de stam een snede tot op het hout. Het sap, dat uit de wond druppelde, vingen ze op. Het sap liet sproeten verdwijnen, de haren groeiden er beter van en bovendien maakte het sap de men sen krachtig. Je begrijpt, dat deze boom, die zoveel ople verde, zoveel „krachten" had, een dankbaar onderwerp was voor de bijgelovige mensen. Toen Bonifacius het Christen dom bracht, had hij heel wat moeite om de mensen van dat bijgeloof af te brengen. Het was heidens om een boom te vereren. Weldra deden toen verhalen de ronde, dat de berk een duivelse boom was. De mensen zouden Jezus met berken- twijgen geslagen hebben. De oude verering voor de boom veranderde in afkeer. Men liep maar liever met een boog om de boom heen er konden wel heksen in'wonen. Deze vlogen 's nacht op bezems van berkentakken door de lucht! Wij vinden de berk met z'n mooie witte stam een sierlijke boom, die veel in plansoenen en tuinen wordt geplant. De berken in ons land leveren alleen brandhout op. Het is ook wel geschikt voor houtsnijwerk: b.v. voor zakmeswerk op de handenarbeidles Van de Scandinavische soorten worden meubels gemaakt, triplex en multiplex. Berkenolie en berkenteer worden bij de leerbewerking gebruikt. Al heeft het berkenhout in ons land niet veel waarde, in het algemeen is de berk ook in ónze tijd een belangrijke boom! Berkenzaadjes hebben vleugeltjes"Op de foto zie je ook de schubben waar de zaadjes tussen zitten. In werkelijkheid zijn ze natuurlijk veel kleiner. Van de twijgen maakte men bezems, die niet alleen het vuil, maar ook alle „boze krachten" uit het huis veegden. Ze hadden ook nog een andere taak. In het vroege voorjaar trok ken de mensen de takken thuis in bloei. Met Pasen of Pinksteren werden de huizen en stallen er mee versierd. Daarna wreef men ze fijn en gaf men het poeder aan het vee. De dieren zouden dan niet ziek worden. In Finland worden berkentwijgen gebruikt bij een stoom bad. Het lichaam wordt ermee geslagen om de bloeds omloop te bevorderen. Daarna volgt een duik in ijskoud water Reeds in heel oude tijden kwam de berk in onze streken voor. De mensen uit die tijd konden alles wat de berk voort bracht benutten: het hout, de bast, de blaadjes, de twijgjes en zelfs het sap van de boom. Berkenhout is mooi blank van kleur, taai en makkelijk om te bewerken. Bovendien geeft het als brandhout veel warmte. Bij oudere bomen laat de bast makkelijk los. Deze bast is van sommige berkensoor ten goed te gebruiken; er werden o.a. gebruiksvoorwerpen van gemaakt. In Amerika groeit de papierberk. De bast van deze boom laat in lange repen van de stam los. De Indianen maakten er kano's van en gebruikten het voor hun hutten. Een aftreksel van de blaadjes, een soort „thee" dus, zou een goed middeltje zijn tegen rheumatiek en andere kwaaltjes. Berkenblaadjes moesten ook het ongedierte verjagen; ze werden daarom vooral in de bedden gestrooid

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 23