De kranten kwamen zelf kijken Orgaan van en voor bet personeel van Wilton-Fijenoord Schiedam Op 29 mei j.l. heeft op onze werf een persconferentie plaats gehad, waarbij de heer ir A. Meijer een uiteenzetting heeft gegeven, waarin hij in het bijzonder onze activiteiten buiten het gebied van de scheepsbouw betrok. Door een bezoek aan de Machinefabrieken en de Lasloods hebben de journalisten zich van enkele dezer aktiviteiten nader op de hoogte kunnen stellen. Wij menen er goed aan te doen het aan de Pers verstrekte communiqué geheel te publiceren. Ofschoon Wilton-Fijenoord zich ook in het verle- reedschapmachines, die meer dan een eeuw gele den beslist niet uitsluitend heeft bezig gehouden met scheepsbouw en -reparatie, is het streven, zich ook een plaats in de industriële sector daarbuiten te veroveren, toch eerst in de laatste vijf jaren meer bewust en duidelijk geworden, hetgeen in 1962 culmineerde in het formeren van de afdeling „Al gemene Werktuigbouw". Ten aanzien van het verleden zij gememoreerd, dat één van de twee moedermaatschappijen, de voorma lige Maatschappij voor Scheeps- en Werktuigbouw „Fijenoord" (opgericht in 1825), reeds een belang rijk aandeel heeft gehad in de bouw van machine rieën en constructies, die niets met schepen te ma ken hadden. Genoemd kunnen worden werkzaamhe den voor de eerste lokomotieven van de Nederland se Spoorwegen, de „Arend" en de „Leeuw"; de sta tionsoverkapping van het Amsterdamse C.S., ge- den naar Japan werden geëxporteerd en waarvan er een zelfs tien jaar geleden nog in bedrijf was; ketels en turbines voor electrische centrales, gema len en suikerfabrieken in het voormalige Ned. Indië; enzovoorts. Na de fusie met Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf, in 1929, die van huis uit een scheeps- reparatiebedrijf was, kwam er voor een groot ge deelte een einde aan de activiteiten buiten de scheepsbouw. Wél werd echter kort daarna een li centie genomen voor de bouw van geschut, zodat sindsdien een zeer groot deel van het geschut voor Koninklijke Marine door W.F. is vervaardigd. Daarnaast werd ook geschut voor buitenlandse ma rines gemaakt en - na de oorlog - eveneens voor de landmacht. Samen met machinewerk op ander ge bied kwam ook in de hoogtij-jaren van de scheeps-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 3