druk: 67,5 kg/cm2 (atmosfeer); persdruk: 100 kg/cm2; doorlaatopening ca. 88 cm. Beschrijving. W.F. vervaardigt twintig 36-inch af sluiters voor de hoofdgasleiding. Deze afsluiters worden in het veld in de pijpleiding gelast. Een gasafsluiter bestaat in principe uit een cylin- drisch lichaam, waarin een zware schuif beweegt, met een gat erin. Is de schuif omhoog getrokken, dan kan het gas normaal doorstromen. Wordt de schuif omlaag gelaten, dan wordt het gas afgeslo ten. De afdichting tegen de schuif geschiedt met bdiulp van twee speciale dichtingsringen. De schuif wordt door middel van gasdruk bewo gen. Boven op de afsluiter zit een cilinder, waarin een zuiger op en neer kan bewegen, die door mid del van een trekstang verbonden is met een schuif. Door boven of onder de zuiger gas toe te laten uit de hoofdgasleiding (of in bepaalde gevallen uit een batterij stikstofflessen) kan de schuif op en neer bewogen worden. Om te kunnen zien in welke stand de schuif staat, is bovenop de gasafsluiter een huis van plexiglas gemonteerd, waarin een stang beweegt, die aan de schuif is bevestigd. Staat de stang in bovenste positie, dan is de schuif geopend. Het afsluiterhuis bestaat uit een gietstalen midden stuk en is verder opgebouwd als een drukvat uit plaatstalen rompjes en ketelfronten. Bijzondere zorg wordt door de fabriek besteed aan de con trole van het materiaal en de lassen. De bewegen de delen (schuif, trekstang en zuiger), alsmede de afdichtingsringen en het inwendige van de gascilin der ondergaan alle zeer speciale behandelingen om een goed functioneren van de gasafsluiter geduren de vele jaren te garanderen, zonder veel onderhoud. De gasafsluiter is overigens zodanig geconstrueerd, dat de vitale delen bereikbaar zijn en vervangen kunnen worden zonder dat de afsluiter uit de gas leiding verwijderd behoeft te worden. W.F. ontving intussen ook een opdracht voor het maken van kleinere (12-inch) gasafsluiters. 2. Hotcell, een afgesloten ruimte waarin radio- aktieve elementen worden behandeld, voor het kern- reaktorcentrum te Petten. In opdracht van Euratom te Brussel. Bestaat uit een roestvrijstalen binnenbak met afme tingen van 5 X 4,5 X 6 m. Hieroverheen een ge stapelde gietijzeren muur, bestaande uit 30 blok ken gietijzer van elk ongeveer 16.000 kg gewicht (derhalve bijna een half millioen kilo in totaal!) en ieder van 5 X 1,5 X 0,5 m. Hierbij worden zeer speciale en zware eisen gesteld aan de dichtheid van het materiaal. 3. Twee stuks stalen vizierstuwen, compleet met draai- en ophangpunten, enz., t.b.v. de Rijnkanali satie, stuwcomplex Amerongen. Omvatten elk twee delen, in hoofdzaak bestaande uit een gebogen plaatstalen stuwwand, onderling verbonden door een scharnier met waterdichte afsluiting. De span wijdte van elke stuw is 56 meter, de hoogte 8 meter. 4. Kernreaktor. Het Franse regeringscommissariaat voor atoomenergie heeft aan de Frans-Nederlandse kombinatie SFAC-Neratoom de bouw van de eerste snelle kernreaktor op het Europese kontinent „Rap sodie" geheten en bestemd voor het Franse atoom centrum, opgedragen. Deze reaktor zal voorname lijk dienen voor het onderzoeken van reaktor- physische aspekten en het experimenteren met ver schillende splijtstofelementen. Bovendien moet „Rapsodie" waardevolle industriële ervaring ople veren, die noodzakelijk is voor de ontwikkeling van de grote, snelle energiereaktoren van de toe komst. Het voordeel van de „snelle" reaktor is, dat zij, in tegenstelling tot de „conventionele" reaktor, die slechts van uranium 235 gebruik maakt, ook ura nium 238 in plutonium kan omzetten. En daar uranium, zoals dit in de natuur wordt gevonden, slechts 0,7 uranium 235 bevat en de rest uranium 238 is, zou bij gebruik van de „conventionele" reaktoren de in de natuur aanwezige voorraad ura nium 235 in enkele tientallen jaren zijn uitgeput. Van het gedeelte van de totale leverantie, die Nera- toom levert (25 is ongeveer de helft toegewe zen aan Wilton-Fijenoord. 5. Apparaten voor petro-chemische industrie. Op drachten zijn ontvangen, hetzij van de olie-industrie, zoals Esso en BPM, hetzij van ingenieursbureaux, die uitbreidingen van raffinaderijen in opdracht hëbben voor de olie-industrie. Zo bouwt W.F. een 12-tal drukvaten voor Foster Wheeler LTD in En geland ten behoeve van een smeeroliefabriek, die in Europoort gebouwd wordt voor de Gulf-raffi- naderij. Al deze distilleerkolommen en vaten zijn zeer va riabel in afmetingen: wanddikten van enkele milli meters tot meer dan 1 duim; diameters van minder dan 1 tot ruim 4 meter; lengten van enkele meters tot 60 meter; gewichten van enige honderden kilo grammen tot meer dan lOOton. De meeste apparaten zijn bestemd voor in Nederland te bouwen raffi naderijen, maar W.F. heeft thans ook een opdracht voor een distilleerkolom, die naar Denemarken zal worden geexporteerd. 6. Voor de Nederlandse, Zweedse en Westduitse Marine zijn een groot aantal Sonarinstallaties ge bouwd, die gebruikt worden voor het van boven waterschepen af opsporen van onderzeeboten. Bo vendien is voor de Westduitse Marine een ontwik- 4

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 6