mm dj' v--~ gaan, feiten ordenen, verschillende manieren over wegen, gevoelens raadplegen, het juiste ogenblik afwachten en bovenal, geen monologen doch ge sprekken voeren en daarbij veel luisteren. Actief zijn naar lichaam en geest, mijzelf niet op de voor grond stellen, maar aandacht hebben voor anderen; voor de wereld om mij heen. Dit alles geeft bin ding en perspectief zowel tot „hoog" als tot "laag". Ieder kan en moet, door het tonen van oprechte belangstelling, het plaatsen van een tactvol aan moedigend woord, een sfeer scheppen, die het sa menwerken tot een vreugde maakt. Hij is dan beter chef, baas of arbeider, dan de welbespraakste uit slover, die alleen eigen succes beoogt. Mijn verhouding als baas tot mijn chefs, ligt qua mens wel op hetzelfde vlak als tot de arbeiders, doch qua het bedrijfsleven op een hoger niveau. De heer C. Bonje, voorzitter van de jury, feliciteert de heer Leeuwestein. Vóór mijn aanstelling was ik gelijk met mijn men sen, één hunner en stond dus hiërarchisch dichter bij hen dan bij de bedrijfsleiding. Deze afstand wordt nog vergroot door de maatschappelijke sta tus van de chefs, verkregen door studie, opleiding, theoretische en technische kennis. Niettemin dra gen beiden, de chef en de baas, het juk van het bedrijfsbeleid in hun afdeling, dat alleen vrucht baar kan zijn door een goede en vertrouwelijke samenwerking van theorie en praktijk en een con structief critische houding ten opzichte van eigen werk. De beslissingen, die een chef moet nemen in de veelal uiterst moeilijke bedrijfsploblemen, n.l. financiële, technische en vooral ook sociale, noodzaken een grote mate van eensgezindheid met de baas. Hoe belangrijk dit alles ook moge zijn, het is niet het voornaamste; men kan een perfecte organisatie opbouwen en de beste technische maat regelen treffen, het zal niet baten, indien daar niet de nodige bereidheid aanwezig is om deze uit te voeren. Naarmate de maatschappelijke verhoudingen steeds gecompliceerder en ondoorzichtiger worden en de taak van de leiding om feiten en verschijnselen te onderkennen steeds moeilijker, is er vooral ook de noodzaak tot een objectief optreden en rappor teren door de baas, samen met de chefs, een psy chologisch juist optreden als basis voor de gezind heid in de onderneming; als het ware een stereofo- nisch samengaan, dat een ruimtelijke geluidsindruk verwekt, open en eerlijk, zuiver en welluidend! Zo'n eenheid in samenspel is zeer zeker nodig om elkander te leren begrijpen, te waarderen, elkan ders vertrouwen te winnen, naar elkaar toe te groeien, gevormd te worden, van gedachten te kunnen wisselen en dat alles gesteund door ethische motieven tot het ideaal, de werknemers te maken tot volwaardige bedrijfsgenoten. Een goed promotiebeleid, een waarderingsbeleid, het zijn allemaal zaken, die te maken hebben met de verhoudingen tussen de mensen in de onderne ming, zaken, waarin zowel chef als baas, invloed ten goede hebben aan te wenden in hun samenspel van theorie en praktijk. Het gaat er daarom in steeds toenemende mate om, juist niet de man te hebben, die allereerst lichamelijk sterk is en een grote mond heeft, doch iemand die in staat is een goede geestelijke invloed uit te oefenen en een sociaal verantwoorde sfeer in de afdeling te schep pen! Hoe moeilijk toch kan een chef het hebben, als hij daartoe onmachtig is en tegenzin of onwil bij zijn ondergeschikten ontmoet. Een ernstig be roep doe ik daartoe op de lagere technische- en administratieve beambten, zoveel mogelijk de be- drijfs- en de sociaal-ethische regels in acht te ne men en zich niet te houden aan de statusverschillen. Iedereen kan de ander tot steun zijn; ieder heeft daar behoefte aan; van een goed woord gaat zoveel uit, dat de ander staande houdt. Een goed contact met de medewerkers is een der belangrijkste dingen. Doe er iets voor, niet met na druk, doch zo terloops en iedere dag. Vooral dingen die niet te koop zijn, kan men ge ven, zoals hartelijkheid, hoop, aanmoediging, etc. Een baas en chef moeten zoveel mogelijk trachten hun mensen te begrijpen om belangstelling te kun nen tonen in hun omstandigheden. Dit kunnen zij m.i. alleen wanneer zij naast goede practische ken nis, eerlijk en objectief zijn met een door hogere normen en idealen gerichte wil om een goed voor beeld te zijn en te dienen met wijsheid en ervaring. In een bedrijf, waar de arbeider een zo groot deel van zijn leven doorbrengt, bepalen de verhoudingen met collega's, bazen en chefs, voor een groot deel hoe de man over zijn arbeid denkt en die verricht! Redenen dus te over, vooral voor de baas, te pro beren eventuele praktische problemen, die een goe de sfeer, een goede gezindheid kunnen ondermij- 10

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 12