Nog steeds belangstelling voor de „Vogel Struysz" gegaan, wat ter plaatse van de bunkers en ke tels wel wat verniemvingen heeft gegeven. Alvorens te gaan bouwen, moest er gesloopt worden, want alle luikhoofden op dek moesten met het dek gelijk gemaakt worden. In de gewezen luikhoofden werden platen aan gebracht en de verschansing, waarop later een groot deel van het dekhuis zou komen, moest gerecht en alle gaten gedicht worden. Inmiddels was men in de loods reeds begonnen met afschrijven en samenstellen van de secties, welke, mede in verband met het geringe hijs vermogen, niet zwaarder mochten zijn dan 6 ton. Het geheel is in 12 secties opgezet, waarbij vooral de losse vlerken in de gaten gehouden moesten worden, mede daar de dekken nogal dun waren, n.l. 4 mm. In het hele karwei is ca. 100 ton materiaal verwerkt, d.w.z. alleen nieuw staal. Er is ook nog 130 ton ballast in gestuwd, wat voornamelijk op vilt is uitgezaagd tussen de sporen. Het timmerwerk was in handen van de fa. f. C. v. d. Plas. Plet electrisch gedeelte werd verzorgd door C. Pietersen N.V.; de machinekamer is aange legd door Weir-Warmtekracht N.V., die ook de motoren heeft geleverd, terwijl het sanitair- werk door Wilton-Fijenoord en de fa. P. Kabel Zn. uitgevoerd is. Alles bij elkaar is het een leuk karwei geweest. J.S. MM 1 HHMManp* Bij het bezoek van H.Al. de Koningin aan Schiedam in september 1962 werd midden in de stad bij de ruïne Oud-Mathenesse een historisch spel opgevoerd. Wilton-Fijenoord leverde hiervoor het 17e eeuwse schip Vogel Struysz".dat later aan het Gemeente bestuur werd aangeboden, die hel in verband met plaatsgebrek ten geschenke gaf aan het Museum in Den Helder. Begin juli is het schip onder de hoede van de Ko ninklijke Marine naar Scheveningen gebracht, waar het op de internationale visserijtentoonstelling Sch. '64 een plaats heeft gekregen. Gezien de nauwe band met dit schip, leek het ons voor de lezer interessant van de inhoud van enkele courantenberichten kennis te nemen. i# i.'s de.alei De Schiedamse werf van Wilton-Feyen- oord heeft het model van ffe-oorgp'roit» keljjke „Vogel Struys" eertijds in dienst van de koopvaardijvloot der Ver enigde Oostindische Compagnie en later tijdens de eerste Engelse zeeoor log van 1652 deel uitmakend van de roemruchte vloten van Tromp en De Ruyter in 1962 gebouwd voor een historisch spel bij gelegenheid van een koninklijk bezoek aan Vlaardingen. Later schonk de werf het model aan de koninklijke marine, die er wegens de grote afmetingen geen plaats voor kon inruimen in haar museum. Sinds dien had de „Vogel Struys" een verge ten plaatsje in een opslagloods van de marinehaven Den Helder. .luie feesjft tea ipmeuw'Se" het 32 meter lange en 4 ton zware model. Door bemiddeling van de commandant der zeemacht kwam linisterie van Landbouw en Vis s. S§||jig i 'it ministerie blij met een nieuw symbool voor Nederland na de onver mijdelijke molen gaat het fraaie schip na een opknapbeurt gebruiken als blikvanger voor zijn inzendingen op binnen- en buitenlandse manifesta ties met het agrarische bedrijf of de visserij als onderwerp. De „Vogel Struys" gaat voor het eerst als zodanig dienst doen op de tentoon stelling „Rijk is de zee". Volgend jaar januari zal het schip waarschijnlijk ook fungeren als middelpunt van de Ne derlandse inzending op de (agrarische) „Grüne woche" in Berlijn. 13

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 15