moment om er mee te gaan rommelen. Maar met coniferen is het weer heel anders. Zet die maar in augustus in de tuin, want dan hebben ze net voor de winter goed aangeslagen". Plantenboeken De heer Leewangh, die al zestien jaar in de tuinen van Wilton-Fijenoord zit en tot twee jaar geleden op het terrein woonde daar, waar nu dok 8 wordt gebouwd - krijgt veel vragen van W.F.-ers. Vragen om adviezen, niet alleen voor de eigen tuin tjes, maar vooral over allerhande kamerplanten. Hij vindt dat plezierig en hij en zijn voorman de heer A. van der Hoek willen altijd graag vertellen wat ze weten. Maar ook de andere tuinlieden wor den op de werf aangesproken. Voor de andere zes duizend werknemers zijn ze de wandelende plan tenboeken, de tuinlieden Siem Poort, J. Hillenaar, N. Hagendijk, C. van Schayk en L. Tak. O ja, en dan valt ook de tennisbaan - en het werk dat H. Ossen- forth daar doet - onder de afdeling tuinlieden. „Ik moet zeggen: we hebben de beste tennisbaan van heel Schiedam en omgeving en ik ben daar zo groots op als een aap", aldus de heer Leewangh. - U sprak over die vaasjes met bloemen, maar is er nog meer van dat soort werk? „Genoeg, handen vol", zegt de heer Leewangh. „We zorgen, om eens iets te noemen, ook voor de tafel versieringen wanneer er diners zijn. Toen de Be- drijfsschool onlangs veertig jaar bestond hadden we ook de handen vol met de versieringen. Dan ge bruiken we zoveel mogelijk vaasjes die de jongens zelf hebben gemaakt. Ik ga dan eerst rondneuzen en dan zie ik de werkstukken van de leerlingen. Bijvoorbeeld een mat metalen bakje dat iemand heeft gemaakt en dat bij de tentoongestelde stuk ken staat. Daar zet je dan rozen naast, dat doet het lekker naast mat metaal. Zo moet je combineren en bekijken wat elkaar aanspreekt en erbij hoort". In de kelder Tewaterlatingen? De afdeling tuinlieden zorgt voor de versiering van de tribunes, het spreekgestoelte en tenslotte van de fles. In het Palace-Hotel in Scheveningen moest men ook eens een versiering maken. „Ik zal het nooit vergeten", zegt de heer Leewangh. „We hadden prachtige tafelversieringen gemaakt. Ik was ruim tevoren naar Aalsmeer geweest en had forsythia-takken besteld, die ze voor ons in de koelkasten fris hielden. Moet u nagaan: terwijl de forsythia al zes weken was uitgebloeid, kom je dan met die takken op de tafels, dat is een stunt „We hadden in Schiedam alle stukken klaar ge maakt en met een vrachtwagen ging alles naar Scheveningen. Ik had de chauffeur gezegd: Als je een lekke band krijgt, kan me niet schelen wat je doet, maar rij de wagen eerst in de schaduw voor Op stap wagens vol W.F.-ers tussen de Seamens Club en de trots van de tuinlieden. Een kraan verraadt activiteiten op een serene plek. 4

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 6