Onze scheepswerven doen de buitenlanders verbaasd staan Goedkopere reparaties brengen werk aan de winkel In de Evening Standard, een Engels dagblad, van 8 september j.l. lazen wij een bericht onder de kop ,.Onze scheepswerven doen de buiten landers verbaasd staan" Wij vinden de inhoud van dit artikel wel zo belangrijk, dat wij gemeend hebben het in zijn geheel vertaaldin ons orgaan te moeten op nemen. E)e Redactie. Wel zeer tot verbazing van hun opdrachtgevers komen de Engelse scheepswerven nu tot de ontdek king dat ze lagere prijzen kunnen noteren dan die welke door hun concurrenten opgegeven worden. Aan de Tyne heeft Hawthorn Leslie, tegenover felle concurrentie van de zijde van Duitsland en Japan uit Amerika een contract kunnen krijgen voor een groot ombouwproject. En dit is niet alleen maar een op zichzelf staand feit, hoewel men tot nu toe over het algemeen meer te maken heeft gehad met reparatie- en droog dokwerkzaamheden dan met nieuwbouw. Rederijen, w.o. de oliemaatschappijen met hun ge weldige tankvloten komen tot de ontdekking dat de Engelse prijzen - die t.o.v. hun voornaamste con currenten tot nu toe aan de top lagen - nu gunstig afsteken bij die in Noord-Europa, met name Duits land en Nederland. Hoewel de werven langs de Middellandse Zee hen na op de hielen liggen, is de concurrentie uit deze hoek nooit scherp geweest. Inflatie Twee grote Engelse rederijen vatten het als volgt samen: „In Engeland schijnen we meer werk klaar te krij gen voor dezelfde hoeveelheid geld", en „de snel lere oplevering in het Verenigd Koninkrijk weegt in ruime mate op tegen elke andere factor." Deze verbetering in de concurrentiepositie van onze wer ven is voor een groot deel te danken aan het feit dat de prijzen op het vasteland, waar bijna elke regering vecht tegen zijn eigen inflatiespiraal, over het algemeen sneller gestegen zijn. Maar onze reparatiewerven hebben zich bij deze ommekeer in de gang van zaken in ons land zoveel mogelijk aangepast door hun prijzen zover moge lijk af te brokkelen om daardoor aan het werk te kunnen blijven. Het is echter niet zo makkelijk gegaan. De afgelo pen 18 maanden hebben de firma's proefondervin delijk geleerd, welk prijsaanbod het gunstigst ligt. Tevens zijn ze alle bezig uit te zoeken hoeveel voor de verschillende werkzaamheden berekend moet worden om nog juist aan de goede kant van de verlies- en winstrekening te blijven. Momenteel hebben ze voldoende vooruitgang ge maakt om de prijsbewuste personen die de tank- vloten van grote oliemaatschappijen, als Shell en BP, in de vaart hebben, te imponeren. En deze maatschappijen nu, bezitten grotendeels de sleutel tot de welvaart van de reparatiewerven. Vele koopvaardijschepen in de wereld varen langs vaste ioutes. Hen daar ver van te laten afwijken zou erg kostbaar worden. Om maar een voorbeeld te noemen, de "S"-schepen van "P. en O", die op het verre Oosten varen, lossen hun lading altijd in Hamburg. Alle reparatiewerkzaamheden worden ter plaatse verricht. Hen naar een Engelse haven te brengen kost brand stof en lonen, welke tot in de duizenden zouden lopen. Bovendien zou hierdoor onvermijdelijk tijdverlies ontstaan. Met de grote tankvloten kan men meer doen. Ze worden geleid vanuit operatiecentra die hen op korte termijn van de ene route naar de andere kunnen dirigeren. Wanneer dus een tanker in revisie en reparatie moet, bestaat er grote kans dat ze naar een los plaats gestuurd wordt, welke dicht bij de meest concurrerende scheepswerven ligt. Ook de wilde vaart zal alles in het werk stellen om van prijsver schillen te profiteren. De sterke stijging van de import heeft er ook het hare toe bijgedragen. Meer buitenlandse schepen zijn nu hun goederen hier te lande gaan lossen en vele ervan moeten het toch wel de moeite waard hebben gevonden de reis voor de gebruikelijke re paraties te onderbreken. Alles samengenomen, is het herstel zo ver gevor derd dat Engelse firma's nu bezorgd zijn over een mogelijk tekort aan geschoolde arbeiders. De ont wikkelingsgebieden streven naar eigen scheeps- bouwcentra en nieuwe industrieën trekken vroegere werfarbeiders aan. RECTIFICATIE In het nummer van mei j.l. inzake de bodemrepa ratie aan de „Mount Everest" moet de naam van de rederij als volgt luiden: P. de Wit en Chr. Bakker. 13

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 15