De kinderboot TA Akira Yoshiwaza vouwt een vogel ,kl r 2. 3. 16. 17. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 19. 20 In Japan is papiervouwen een eeuwenoude kunst waaraan groot en klein méédoet. Je kunt je niet voorstellen wat voor een prachtige dingen je uit gewoon wit of gekleurd papier kan maken. Akira Yoshiwaza, de grote papier tovenaar, wil jullie ook leren hoe je een Japanse wonder vogel vouwt. Luister maar: BESCHRIJVING: Neem een vierkant stuk dun sterk papier, ongeveer zo groot als een vouw blaadje. Vouw de lijnen heel precies, maak de vouw eerst met je vinger en dan met je nagel. In de tekeningen betekent een gewone stippellijn „vouw een dal" en een punt-streep-punt-lijn „vouw een berg". 1. Vouw het vierkant volgens de diagonaal AB zodat er een driehoek komt. Vouw deze driehoek in tweeën door A op B te leggen. Leg het werk zo neer, dat één scherpe punt naar jou wijst en de twee andere van je af. Breng het bovenste van punt A omhoog. Stop je vinger in het gat, helemaal tot aan het einde en druk het dan plat neer zodat driehoek a een ruit wordt. Nu héb je figuur 4 gekregen. Draai het werk om. Hef punt B op, de grote punt, en vouw het heen en weer totdat het los blijft staan zoals in figuur 6. Doe je vinger in het gat helemaal tot het einde en druk punt B neer. De open kant is nu naar jou toegedraaid, de dichte kant wijst van je af. Vouw een dubbele zijkant tegen de middellijn zodat het aan de open kant een scherpe punt vormt, aan jou kant. Doe hetzelfde met de andere kant. Nu heb je figuur 8. Vouw de kleine punt aan het uiteinde over de rest van het werk. Open de laatste drie vouwen, die je gemaakt hebt, dan krijg je figuur 10. Nu komt het belangrijkste. Breng de grote punt B omhoog (een enkele laag maar) ja, goed omhoog. Vouw over lijn CD. Het papier gaat dan vanzelf binnenste buiten en de zij kanten maken met de punten C en D een ruit, zoals je in figuur 11 kunt zien. Draai het werk om en je hebt figuur 12. Vouw de twee zijden naar de middenlijn (vol gens de lijnen (1) en (2). Vouw dan de kleine punt bovenaan naar beneden over lijn (3). Nu komt hetzelfde als no. 10 en het is erg belangrijk. Hef de grote punt A omhoog, goed omhoog. Vouw dan volgens lijn E-F. Het pa pier gaat weer binnenste buiten en de zijkanten langs de punten E en F vormen een ruit. Je hebt nu een dubbele ruit, zie figuur 15. 15. Steek het werk met de ene hand omhoog en houd het vast in het midden (bij X); met de andere hand maak je de kleine punten C en D open. Pak dan punt H en trek het goed om hoog tussen C en D door. Dat is de staart zo als je in figuur 16 ziet. Let er goed op, dat de lijn die je gevouwen hebt helemaal doorloopt tot de buik (X). Doe met punt G hetzelfde als in no. 15 maar dan aan de andere kant. Om de kop te maken duw je een klein puntje van F naar binnen, en klaar is de kop. De vogel is nu af, maar hij moet nog vliegen Daarvoor moet je van het punt waar de nek de vleugel (Z) raakt tot het onderste gedeelte van de staart O de vleugel omvouwen zoals in figuur 19. Doe hetzelfde met de andere vleugel, zodat de vleugelpunten elkaar onder de vogel raken, zie figuur 20. Hef de vleugels omhoog. Dit is heel erg be langrijk, want als je dit niet doet zullen de vleugels later scheuren. Pak de borst vast en trek aan de punt van de staart. Als je de staart heen en terug trekt en duwt gaat de vogel met z'n vleugels klappen. Als de vogel moe is breng je de punten van de borst een beetje van elkaar en dan kan hij staan. Dit is het leukste vouwwerkje dat men in Japan kent en je kunt als je dit onder de knie hebt hon derden andere zelf bedenken. Het is dus wel de moeite waard dit te leren en net zo lang te oefenen tot het je vlug en goed afgaat. ïi. 12. 14. t. 18

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 20