In een fabriek is de portier de man, die iedereen ziet. De excellentie die een afspraak heeft met de directie en de jongen van zeventien die zegt: Dag meneer, ik las de advertentie waarin een jongste bediende werd gevraagd. - De portier helpt beiden verder. Ik dacht, dat een portier - behalve een heleboel dingen, waarover dadelijk voor de leek, voor de buitenstaander allereerst het visitekaartje was van het bedrijf, de fabriek of het hotel waar hij werkt. De portier is de eerste man met wie men in con tact komt, de eerste man van de fabriek die u - al of niet met de letters van die fabriek op zijn uni form - te woord staat. Als die portier onplezierig is, dan is de eerste gang binnen de poorten van dat bedrijf geen prettige. Als die portier voorkomend is, alle gevraagde inlichtingen zo kan opsommen, dan schijnt het bezoek een succesvol iets te worden. Na de portier „Eigenlijk verwacht men van een portier de meest onmogelijke dingen". Zo vat hij het samen, de man die dertien jaar bij W.F. het hoofd van de afdeling Beveiliging is, de heer C. Landzaad. „Na de hoofdingang links af, om het bloemenperk heen en u vindt hem", was me gezegd. „Na de hoofd ingang", jawel, dat betekende dus: na de portier. Die afdeling Beveiliging omvat een hoop, maar laat me het vandaag alleen mogen houden op de portiers van Schiedam, Rotterdam en de gieterij in Zuid. Drie binnenportiers bij de kantoren, tien portiers die eigenlijk een onmogelijke titel hebben, ■maar iedereen weet wel wat ze dan zijn: terrein ingang-portiers. En die groep wordt dan nog eens geassisteerd door tien mannen, ook in uniform, die beveiligingsbeambten heten en die beveili gingsmannen genoemd worden. Zo slordig opge teld: drie en twintig man dus. Dat ook „Wat ze doen?", herhaalt de heer J. van Vliet (rechterhand van de heer Landzaad) mijn vraag. „Ze doen eigenlijk wat de gemeentepolitie in een gemeente doet. Beveiliging is dus een dienst voor de handhaving van orde en rust en voor het be veiligen van het bedrijf en alles wat zich daarop beweegt, in de ruimste zin. En dus valt ook de brandweer onder Beveiliging". Jawel, de portiers en hun assistenten van W.F. moeten dus het „dorp" en de W.F.-ers zelf bevei ligen. Dat is snel gezegd, maar dat betekent bij voorbeeld dat een portier 's nachts om drie uur, wanneer er een taxi bij de poort stopt met een opvarende van een buitenlands schip-in-reparatie plus een vrolijke vriendin van die opvarende - dat de portier dan precies moet weten hoe hij zon der deining die varensgezel naar zijn schip krijgt en die Nederlandse maagd naar huis. En als Piet, 2

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 4