jan of Ary de nachtportier dan 's morgens thuis komt en zijn vrouw vraagt: „Nog iets bijzonders geweest vannacht", dan zegt hij: „Weineen, ge woon, het routine-werk". Dat is óók portier zijn. Diploma Continu draaien die portiersdiensten bij W.F., dus drie keer acht uur per etmaal. Sommige weken wat meer uren, andere wat minder, in doorsnee vijf en veertig uur per week en eens in de drie we ken een vrij weekeinde. Er zijn portiers bij W.F. die u uitvoerig kunnen inlichten over de wegenverkeerswet, over de vuur- wapenwet. Mannen die een hoop weten van staats inrichting en E.H.B.O, om maar twee voorbeelden te noemen. Ze kunnen een procesverbaal schrijven, een rapport maken en een brand blussen. Ze weten van strafrecht en strafvervolging: ze hebben een diploma bedrijfspolitie. Niet zo gek dat aan het hoofd van de Beveiliging die meneer Landzaad te vin den is die, voor hij bij W.F. kwam, een loopbaan bij de politie achter de rug heeft. Talen spreken Wel tien keer heb ik, komend bij die hekken van de hoofdingang, gezegd: „Ik heb een afspraak meten dan noemde ik een naam. Nog nooit maakte ik mee - en geloof me dat dit elders heel veel gebeurt - dat een portier in een boekje ging kijken om te zien op welke afdeling die meneer werkte. Of het een man van kantoor of een onder baas betrof, de garage of dok vier - steeds het antwoord: „U gaat rechtuit, en dan bij de eerste hoek Er is een portier die vloeiend Frans, Duits en En gels spreekt. Er is een ander die niet de minste moeite heeft met Engels en Duits. Er is er ook een, die men regelmatig ziet praten met Japanners, die Russisch aan het leren is en die tot nog toe verder kwam dan zeven talen! Dat zou men niet denken, komend bij die slag boom en zeggend: Portier, kunt u me zeggen waar ik de Bedrijfsschool vind? Hij is er Wie die portier is die zo goed Duits en wie de portier is die met Japanners praten kan? Ik geloof niet dat het er toe doet. Wat ik gevraagd heb aan W.F. dat is: „Mag ik eens een keer de portiers wat in de zon zetten?". Omdat je over portiers nooit iets leest en wel iets over mensen die schepen tekenen, bouwen of schil deren. Omdat je wel iets hoort van de mannen die nieuwe plannen uitdenken en de mensen die zorgen dat er rozen in de perken staan. Maar zo'n portier passeert men. Niemand die ooit bij W.F. naar binnen is gestapt, aan zijn werk of afspraak bezig was en bij zichzelf vond: „Daar heeft die portier me toch netjes heengeloodst". Niemand die ooit 's morgens heeft gedacht: „Kijk, daar heb je de portier ook weer". Hij was er en hij is er. Morgen en overmorgen en steeds. Mannen die zo betrouwbaar moeten zijn als de Bank van Engeland, die soms de wijsheid van een diplomaat en een andere keer de resoluutheid van een goed getrainde agent dienen te hebben. Mannen die net zo beleefd moeten kunnen zijn als de portier van Hilton en net zo snel in het handelen als een demarerende wielrenner. Een moeilijke baan, om een goede portier te zijn. W.F. kan zeggen: „We hebben niet slecht geboerd met onze portiers". En dat is voor een bedrijf net zo belangrijk als het hebben van bijvoorbeeld technische vakmensen. P. W. RUSSEL 3

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 5