Van Zr. Ms. „Bonaire" tot Internaatschip „Abel Tasman" Korte historie van een schip 40 J RRR"RBÈL TR5MRN" DËLFZUL Op 8, 9 en 10 oktober j.l. was het feest in Delfzijl. Het Internaat van de Noorderkweekschool voor de Zeevaart „Abel Tasman" bestond 40 jaar. Reeds enige tijd geleden had de directie van ons bedrijf een aquarel van Zr. Ms. „Bonaire", van de hand van de bekende schilder Victor Trip, aan de directeur van de school toegezonden. Gedurende de receptie, die op vrijdag 9 oktober aan boord van de „Abel Tasman" (ex „Bonaire") werd gehouden, werd de fraaie afbeelding van het schip namens onze directie aan het Gemeentebe stuur van Delfzijl aangeboden. Het zal een plaats vinden aan boord van de „Abel Tasman". Als bijzondere verrassing werd reeds op donderdagavond gedurende een diner, waaraan de leer lingen van de school deelnamen, een zeil jachtje van de Schakelklasse binnengereden, dat op onze werf was gebouwd en dat door de directie van Wilton-Fijenoord aan het gemeentebestuur van Delfzijl werd geschonken. De Burgemeester van deze stad stelde het vervolgens ter beschikking van de leerlingen van het Internaat „Abel Tasman". Temidden van de opgetogen zeevaarders in spé werd het „Bonaire" gedoopt: een naam die een historische band vormt tussen ons bedrijf en het internaat. De levensgeschiedenis van de „Bonaire" „Abel Tasman" werd door C. Roggenkamp beschreven in een boekwerkje, dat op de reünie werd uitgereikt. Het korte overzicht volgt hieronder: Op 21 september 1876 werd op de werf van de Nederlandsche Stoomboot Maatschappij te Rotter dam - later geheten „Etablissement Fijenoord" - de kiel gelegd van het stoomschroefschip 4e klasse Zr. Ms. „Bonaire". De tewaterlating geschiedde op 12 mei 1877 en op 25 september 1877 vertrok het schip van de werf om zijn levensreis te beginnen. Zr. Ms. „Bonaire" heeft als 's lands-schip van oor log dienst gedaan zowel in West-Indië, als in de Middelandse zee, patrouilleerde op de Noordzee en in de Noorse wateren ten behoeve van de Ne derlandse visserij. De laatste jaren als actief oor logsschip verbleef Zr. Ms. „Bonaire" in Neder land. In 1901 werd de „Bonaire" wachtschip, liggende te Hellevoetsluis en in 1905 werd het ingericht als logementschip voor opleiding van machinisten eveneens te Hellevoetsluis. Tot 1915 heeft de „Bonaire" als zodanig dienst ge il

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 13