Een knopenverhaal <r Heb je zo langzamerhand een beetje genoeg gekregen van al die zieke-kinderen-in-bed werk jes? Zou je graag iets échts doen? Dat kan, weet je. Zagen en spijkeren hoort helaas tot de dingen die je niet zo makkelijk op je bed kunt uitvoeren, maar met een gewoon stevig touw van een goeie meter lengte, een stuk koord dat al niet langer hoeft te zijn en dan mogelijk nog een kluwentje 'snijtouw' kun je jezelf dagen bezig houden met het leren van allerlei knopen, waarmee je als je straks weer beter bent bepaald als handige jongen of han dig meisje zult kunnen optreden. Knopen zijn heel echte dingen, niet verzonnen om een kind dat in bed ligt bezig te houden, dat zul je wel merken ook. Maar het prettige is, dat je ze in bed en voor een deel zelfs plat op je rug kunt maken. Probeer het maar eens, misschien ontdek je er wel een nieuwe hobby in! De eindjes aan elkaar knopen Je hebt wel eens horen zeggen, dat dat soms moeilijk is! Als grote mensen zo iets zeggen, denken ze meestal niet aan een schoenveter die is geknapt, of een touwtje dat nét iets te kort is. Als je moeder het zegt, bedoelt ze, dat ze er erg bij moet nadenken hoe ze voor het geld in haar portemonnee alles kan kopen wat ze nodig heeft. Dat kan wel eens moèilijk zijn, en het is erg belangrijk! Echte eindjes aan elkaar knopen, van veters, touwtjes (of de punten van een laken) is ook belangrijk, héél belangrijk zelfs. Maar moeilijk is het niet, als je maar weet hóe! Stel je voor, Henk Hol, de veel belovende jonge midvoor is door een boze vader in zijn slaap kamer opgesloten, terwijl zijn club een beslis sende match moet spelen. Iedereen weet wel, wat Henk nu doet: hij grist de lakens van zijn bed, knoopt de punten aan elkaar, maakt één punt aan zijn bed vast en laat zich uit 't raam zakken. Met een grote sprong bereikt hij veilig de grond en komt nog juist op tijd om zijn elf tal naar een daverende overwinning te voeren, dank zij enkele van zijn vermaarde onhoudbare doelpunten. Denk eens aan, wat er gebeurd zou zijn als Henk z'n lakens niet goed aan elkaar of aan zijn bed had geknoopt. Een onverwachte lan ding tussen zijn moeders begonia's had hem minstens een verzwikte enkel gekost, en wie kan daarmee nog doelpunten maken? Maar Henk Hol wist wel, hoe hij zijn lakens aan elkaar moest knopen. Zo'n PLATTE KNOOP, als je hem eenmaal goed kent, maak je desnoods in het donker en zonder er bij na te denken. Want hij is doodeenvoudig en je kunt hem altijd maken als je twee even dikke einden aan elkaar wilt knopen. Hij bestaat ge woon uit twee lussen, die in elkaar passen (figuur l). Eerst maak je een gewone slag (figuur 2). Van het ene uiteinde maak je een lus, waar je het andere eind eerst onderdoor haalt en dan in weg laat duiken (figuur 3). Er is een verhaaltje bij van een meerminnetje in een vijver (vraag niet hoe ze er in komt) dat op duikt, om het boompje op de oever heen glibbert, maar het land toch te droog vindt 25

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 27