en gauw weer in het vijvertje onderduikt (figuur 4). Pas op, dat je het ene uiteinde niet juist uit de lus omhoog laat steken waar het andere eind onderduikt, dan krijg je zó iets (figuur 5) en dat heet onder zeerobben - want niemand heeft zo veel met touw en knopen te maken als een zeeman - een OUD WIJF! Een platte knoop gebruik je dus ook als je een touwtje om een pakje bindt, want de uiteinden van een zelfde touw zijn immers even dik! Ook wanneer je in een vlaggelijn, de scheer lijn van een tent, een drooglijn of een spring touw een knoop moet leggen, weet je nu, hoe je het doen moet. Al legde Henk Hol knopen in de punten van zijn lakens, laat de lakens op je eigen bed rus- tig liggen, oefen met een handdoek of een zak doek. 't Is met die lakens zo, dat je het moet weten voor als je ooit in nood raakt, maar ver der is het vlugger en veiliger, de trap te gebrui ken, ook al is 't minder spannend. Er is meer kans, dat je die platte knoop in de punten van een doek zult moeten leggen, in een driekante doek, een 'mitella', of een hand doek die je er voor gebruikt wanneer iemand zijn pols of arm heeft gebroken of lelijk be zeerd bij een ongeluk. Hij moet zijn arm dan in een doek dragen, en de punten worden ach ter in de hals vastgeknoopt. Dan moet je er om denken, het met die beroemde platte knoop te doen. De bezeerde arm geeft het arme slacht offer al last genoeg, een knobbel van een knoop in de hals, zo'n oud wijf, weet je wel, hoeft het niet nog erger te maken. Je legt een platte knoop omdat je twee einden, die goed vast moeten blijven zitten, aan elkaar wilt knopen. Wil je nu, dat ze niet alle goed vast blijven zitten maar ook weer gemakkelijk los te maken zijn, dan gebruik je er een slip steek bij. Wanneer je met het ene uiteinde een lus hebt gemaakt, stop je daar het andere einde niet enkel, maar dubbel in, zodat er een eindje 'bij blijft hangen'. Eén rukje daaraan en de knoop is los (figuur 6). Dat komt goed van pas als je op een regenachtige koninginnedag de vlag hijst aan een vlaggepaal in de tuin. Touw krimpt als het vochtig wordt, en kno pen trekken daardoor heel stijf aan. Een slip steek bij de platte knoop maakt dat je hem als je de vlag bij zonsondergang inhaalt, zonder veel moeite kunt los trekken. En nu maar oefenen. Met alleen je rechter hand, en je linker onder de deken of op je rug, en andersom. Kun je het ook met je ogen dicht? Als je bezoek hebt, kun je proberen, samen één knoop te maken, en dan ieder alléén je rechter of linkerhand te gebruiken. Dat is niet zo een voudig als het lijkt, maar wel erg leuk! De schootsteek Als je wel eens gezeild hebt, weet je, dat een 'schoot' een eind touw is, dat aan een zeil vastzit. Misschien heb je de 'fokkeschoot' wel eens vast mogen houden. Natuurlijk heb je lang niet altijd touwen die precies even dik zijn. Hoe maak je nu een dik 26

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 28