Knutsel winkel en een dun touw goed vast? Als je een platte knoop gebruikt is er kans, dat het dunne touw door het dikke heenglipt. Daarom begin je wel met een lus in het dikke touw te leggen, en met het dunne touw duik je op in die lus en gaat net als bij de platte knoop onder het dubbele dikke touw door, MAAR! je kruipt niet terug in de dikke lus, je gaat onder het dunne touw door. En dan maar aantrekken (figuur 7). Ook deze knoop, of beter: steek zul je goed kunnen gebruiken als je een vlag hijst, om het touw van de vlag vast te maken aan de lijn van de vlaggestok. Als er veel wind staat kun je het extra stevig doen door met het dunne touw een keer helemaal om het dikke touw heen te gaan. Je maakt dan een dubbele schootsteek (figuur 8). Het losmaken kun je ook hier weer vergemak kelijken door een slipsteek te gebruiken, dus met het dunne eind dubbel onder het dunne eind dóórgaan. De onfeilbare pakjesknoop Je hebt misschien wel eens staan kijken bij de paktafel in een grote winkel. Voor een fiks pak wordt dan inplaats van plakband nog wel eens touw gebruikt. Vliegensvlug maakt de inpakster een knoopje, trekt het touw aan - en 't zit prima! Wanneer jij nu een kerstpakje naar Nieuw Zeeland wilt sturen of alleen maar een pakje boeken van Amsterdam naar Bussum, wil je dat graag nadoen. Maar hoe gaat dat nu pre cies? Je probeert 't zó en dan zó, maar de knoop schiet los, of hij trekt zo vast, dat het touw niet meer dóór wil schuiven. We zullen het geheim onthullen. Kun je een cijfer 8 schrijven, met potlood op papier? Dan kun je het ook wel met een touw. Je begint met een slag om het andere eind, gaat terug en maakt een acht, die je afsluit met een klein knoopje aan het eind tegen het doorschieten. Dit is nu de 'achtknoop', die netjes aanschuift, het touw doorlaat maar daarna vasthoudt (figuur 9). De rest is een koud kunstje, 't Touw gaat nu in de lengte om het pakje, met een slag om het punt waar hij de eerste omspanning kruist, en wordt met een paar steken om het begin punt vastgezet. Knoopje om af te hechten en terugslippen te voorkomen. Nu je deze knoop kent, zul je binnenkort wel de OFIP zijn, de Officiële Familie Inpakker! Geen rommel thuis Een winkelier in ijzerwaren en schildersbehoeften in Portland (Oregon, USA) had zo'n idee dat veel doe- het-zelvers allerlei kleine karweitjes thuis bleven uit stellen omdat het in huis zo'n rommel zou veroor zaken. Daarom besloot hij de kamer achter zijn winkel als werkruimte voor zijn klanten in te richten en maakte een groot bord in de etalage, waarop stond: „Maak thuis toch geen rommel, doe het liever hier". Het gevolg was, dat zijn ter beschikking gestelde ka mer al heel gauw een centrum voor doe-het-zelf klan ten werd, waar op elk uur van de dag mannen en vrouwen bezig zijn met timmer- en schilderwerkjes, reparaties en opknapperjtes. De 150 dollar, die hij nodig had om zijn kamer tot werkplaats te verbouwen heeft hij al lang en breed terugverdiend, want elk ogenblik komen de mensen naar voren gelopen om in zijn winkel iets te kopen dat ze voor hun geknutsel nodig hebben. Zo heeft hij aan zijn handige inval al aardig wat verdiend. 27

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 29