De voornaamste fabrieks-afdeling van de Bronswerkgroep, namelijk de AMAF te Amersfoort. Links op de foto de nieuwbouw, waarin de kantoren en tekenzalen van de afdeling Airconditioning Koeltechniek, die vroeger te Amsterdam gehuisvest was, werden ondergebracht. Om in kort bestek een goed inzicht te krijgen in een bedrijf is het noodzakelijk even terug te gaan in de geschiedenis. Voor wat het ontstaan van de Bronswerkgroep betreft, moeten wij ons verplaatsen naar de twee grootste steden van ons land, Amsterdam en Rotterdam. Eerst Amsterdam. Door de heren Lodewijk Becht en Cornelis Dyserink werd aldaar in 1867 opgericht een fabriek met gieterij voor het ver vaardigen van bronzen, koperen, zinken en ijze ren voorwerpen. In 1898 werd deze zaak omge zet in een naamloze vennootschap, die zich te vens ging toeleggen op het vervaardigen en aan brengen van pijpleidingen aan boord van sche pen. Het bedrijf slaagde erin zich te ontwikkelen tot een der bekende industrieën op het gebied van scheepsinstallaties. Een enkel voorbeeld hiervan. Het zich ontwik kelende bedrijf verzorgde onder meer de scheepspijpleidingen en de sanitaire leidingen aan boord van het toen nog m.s. „Oranje" heten de schip van de Stoomvaartmaatschappij Neder land. Het duurde niet lang of deze aktiviteiten kwa men ook in andere gebieden in Nederland (met name in Rotterdam en Vlissingen) tot ont plooiing. De levering van pijpleidingen bleef intussen niet slechts beperkt tot zeeschepen, maar breidde zich uit tot landinstallaties van de meest uiteen lopende soorten. Het overnemen van de n.v. Stieltjes in 1932 bracht opnieuw een belangrijke verruiming van het arbeidsgebied. Hiermede werd de basis ge legd voor de afdeling luchttechniek, welke zich oorspronkelijk in hoofdzaak specialiseerde in het 2

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 4