ontwerpen, fabriceren en monteren van mecha nische ventilatiesystemen voor schepen en venti- latorenbouw en waaruit later werd afgesplitst de afdeling Airconditioning Koeltechniek, die een eigen leven ging leiden en één der be langrijkste afdelingen van het concern werd. Dat wat Amsterdam betreft, nu Rotterdam. In de Maasstad richtte in 1884 ir A. C. Huygen een industriële onderneming op die zich, na 1903 onder de naam Ingenieursbureau Huygen en Wessel, in de loop van de jaren een reputa tie verwierf op het gebied van de centrale ver warming, zodat het al spoedig wenselijk bleek in tal van plaatsen bijkantoren te openen. De belangrijkste stap werd ongetwijfeld gedaan toen in 1919 de onderneming haar hoofdkantoor verplaatste naar Amersfoort en begon met de fabricage van ketels en diverse andere warmte- technische apparaten, onder meer luchtverhit- ters en fornuizen. In 1947, en om precies te zijn op 20 april van dat jaar, ontstond toen door een samengaan van deze twee bedrijven de N.V. Bronswerk. Het produktieprogramma van Bronswerk vorm de in dat jaar dus reeds een lijst van aanzienlijke lengte. Door de groei van de naamloze vennoot schap en in het bijzonder ook doordat andere bedrijven zich bij de N.V. Bronswerk aanslo ten, nam het produktieprogramma nog verder toe. Van deze later aangesloten bedrijven noe men wij in het bijzonder de Machinefabriek „Voorwaarts" N.V. (1956 te Amsterdam), welke zich specialiseert in onder andere gieterij en postmechanisatie en de N.V. De Plaatwellerij te Velsen en Hoensbroek (1957), welk bedrijf een produktieprogramma bezat dat ten dele sa menviel met dat van de N.V. Bronswerk, maar anderdeels een aanvulling betekende. In 1954 werd de N.V. Bronswerk gerechtigd tot het voeren van de Lloyd's classificatie I voor Welded Pressure Vessels (Fusion Welding). Uit deze wordings-geschiedenis blijkt wel duide lijk dat de decentralisatie van de Bronswerk groep historisch is gegrond. Er zijn op dit ogen blik fabrieks-afdelingen te Amersfoort (AMAF I en II), Amsterdam (afdeling Pijpleidingen en Machinefabriek „Voorwaarts" N.V.), Rotter dam, Vlissingen, Velsen, Hoensbroek en Wol- vega. De op moderne leest geschoeide researchafde ling van de Bronswerkgroep, de Centrale Tech nische Staf, zetelt te Amersfoort en omvat in zijn werkzaamheden de volgende aktiviteiten: corrosieonderzoek, ketelwateronderzoek en che misch en mechanisch materiaalonderzoek het vervaardigen van computer-programma's luchttechnische onderzoekingen onderzoekingen op het gebied van geluid en trilling het oplossen van constructieproblemen, zoals die voorkomen bij snellopende ventilatoren, la- gersmering, asafdichting en sterkte-vraagstukken. Voor de afdeling Warmtetechniek is Neder land in acht rayons verdeeld. De kantoren hier van bevinden zich in: Amersfoort - Amsterdam - Apeldoorn - Breda - Enschede - Leeuwarden - Rotterdam en Sittard. Ook in het buitenland heeft Bronswerk ver scheidene vestigingen, bijvoorbeeld in Hamburg, Antwerpen, Madrid en Maracaibo. In oktober jongstleden maakte de directie we derom een nieuwe vestiging bekend en wel de Bronswerk South Africa (PTY.) Ltd. te Johan nesburg in Zuid-Afrika. 3

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 5