S.S. „Sembilan" Officiële mededelingen bouwnummer 287 Ons bedrijf mocht, in samenwerking met de Hollandse Scheepsbouw - Associatie N.V. te Amsterdam, van de Griekse rederij Dorian Cruises S.A. te Piraeus de opdracht ontvangen tot de bouw van een dubbelschroef passagiers schip, speciaal geschikt voor vakantiereizen in het Middellandse Zeegebied. Het nieuwe schip, dat in het tweede kwartaal van 1966 gereed moet zijn, zal ongeveer 225 passagiers, ondergebracht in 2- en 3-persoons- hutten, kunnen vervoeren. Het wordt uitgerust met airconditioning en met stabilisatievinnen. De lengte over alles zal 90 meter worden, de breedte ruim 14 meter en de diepgang ongeveer 5V2 meter. De brutotonnage zal ongeveer 3300 ton bedragen. De voortstuwing zal geschieden door twee die selmotoren, elk van ca. 2000 apk. Is het werkelijk zo erg Een schip met een tragisch einde slaan en volle kracht vooruit te stomen, haar nood lot ontliep. Alle twaalf bommen misten. Een derde aanval met machinegeweervuur had even min uitwerking. Een Britse torpedo-boot jager schoot te hulp en verdreef de aanvallers. Diezelfde avond bereikte de „Sembilan" de Rede van Duins. Het vrachtschip werd later van een defensieve bewape ning voorzien en ingelegd op de route Engeland - Brits-Indië. Op de dag, dat, bijna drie jaar later, de Italiaanse Onderzeebootcommandant de „Sembilan" verkende, was het schip met een lading munitie onderweg van Glasgow naar Brits-Indië. Gezagvoerder L. A. v. d. Sluys Veer voerde het be vel over een bemanning, die was samengesteld uit vier nationaliteiten. Behalve Nederlanders bevonden zich aan boord een Poolse vijfde machinist, negen Britse kanonniers, twee Britse marconisten en zes en veertig Laskaarse bemanningsleden; een totaal van vijfentachtig zielen. Op het moment, dat op de Italiaanse onderzeeboot bevel werd gegeven torpedo's af te vuren, bevond zich op het achterschip van de „Sembilan" de Las kaarse stoker Samsher Fakir, die, vrij van dienst, een luchtje schepte. Toen één van de gelanceerde torpedo's de scheeps wand van het ongelukkige vrachtschip raakte, vond een zware ontploffing plaats, die in een fractie van een seconde de levensdraad van bemanning en schip afsneed. De onderzeebootcommandant moet met gemengde ge voelens het gebeuren hebben gadegeslagen. Onmid dellijk kwam de „Leonardo da Vinei" aan de opper vlakte. Van wat eens de „Sembilan" was, restte slechts wat wrakhout, waaraan een drenkeling zich krampachtig vasthield. Samsher Fakir werd als enige overlevende opgepikt en aan boord van het oorlogsvaartuig ver zorgd. Van de vier en tachtig overige opvarenden van de „Sembilan" was geen spoor te bekennen. De onderzeeboot vervolgde de oorlogspatrouille, en bracht de volgende dag de Britse vrachtvaarder „Ma naar" tot zinken. Samsher Fakir zou een tweede maal geluk hebben; hij werd overgebracht naar één van de reddingsboten van het getorpedeerde schip en bereikte met de daarin aanwezige schipbreukelingen enige dagen later een Zuidafrikaanse haven. De „Leonardo da Vinei" werd later door Britse oorlogsschepen tot zinken gebracht. Geen der bemanningsleden bracht het leven eraf. A. v. D. Er ivordt tegenwoordig veel gemopperd, men is gauw ontevreden en maar al te snel is men geneigd zich te kort gedaan te voelen. Het zijn symptomen, die men overdl om zich heen, zowel binnen als buiten het be drijf, kan beluisteren. Maar is het nu werkelijk allemaal zo erg? Heeft nie mand meer iets voor een ander over en proberen we inderdaad zoveel mogelijk voor onszelf te „versie ren" Zijn chefs alleen maar mensen die bevelen ge ven en verbieden en aan wie iedere menselijkheid vreemd zou zijn? Zeer waarschijnlijk niet, maar men hoort meestal al leen de nare dingen en over de goede zaken wordt met enorme passen heengelopen. Daarvan kreeg ik deze week een duidelijk bewijs: één van de jubilaris sen lag in het ziekenhuis en van „jubelen" was geen sprake. De officiële viering zou worden uitgesteld. De chef van deze werknemer vond echter, dat je zo'n dag niet zonder meer voorbij kon laten gaan. Heel onopgemerkt en eigenlijk in het diepste geheim maak te de chef een afspraakjemet de hoofdzuster in het ziekenhuisHet was zo beklonken en in dat kleine zaaltje werd onofficieel maar zeer sfeervol dit ju bileum gevierd. Ik meende dit eens te moeten zeggen, want we heb ben veel mensen met een dergelijke instelling in ons bedrijf. Maar wat zij doen komt nu eenmaal niet met grote letters in een krant of tijdschrift. Y. D. 11

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 13