DE BAAS IN HET JAAR 2000 door A. van Berkel In de nummers van juli, augustus en september j.l. hebben wij de opstellen gepubliceerd van de heren P. J. Leeuwestein, G. Don en C. van Dalen, die in deze volgorde een prijs wonnen in de door het tijdschrift „Baas boven Baas" uitgeschreven prijsvraag 1964. U zult zich herinneren, dat het onderwerp luidde: „Kan een wederzijds vertrouwen tussen de baas en zijn chef enerzijds en zijn ondergeschikten anderzijds worden gekweekt?". Ook in voorgaande jaren zijn soortgelijke prijsvragen uitgeschreven en het leek ons interessant één der bekroonde inzendingen van het jaar 1962 in dit nummer op te nemen, te meer waar het on derwerp in deze dagen van bezinning wellicht meer tot u zal spreken dan anders het geval zou zijn. „De baas in het jaar 2000", wat moet hij zijn en weten. Er zal wel niemand zijn - en ook de schrijver van onderstaand opstel zal niet die pretentie hebben - die meent zover in de toekomst te kunnen kijken om daarover met zekerheid een mening uit te spreken. De benadering van dit onder werp door de opsteller is wel zo interessant, dat het zeer de moeite loont van de inhoud kennis te nemen. Inleiding Zo verschillend de toestand van nu met die in het jaar 2000 zal zijn, zo groot is de verscheidenheid van hen, die aan deze prijsvraag meedoen. In de 38 jaar, die ons nog scheiden van het jaar 2000, zal die verscheidenheid door specialisatie nog toenemen, maar op het practische vlak blijft daarbij de centrale figuur, „de man van het mid den": de Baas, ook in het jaar 2000. Bij een ontleding van die figuur of van zijn taak zal het daarom niet in de eerste plaats gaan om het technische van zijn functie maar veel meer om de kwaliteiten die nodig zijn als organisator, als mensenkenner, als paedagoog, als leider. Eigenschappen die de baas van de toekomst beslist moet bezitten, wil hij zijn taak in overeenstemming met de dan geldende normen volbrengen. Eigen schappen die verder ontwikkeld kunnen worden, maar in beginsel aanwezig moeten zijn in het kind van nu, in de baas van de toekomst. Die noodzakelijkheid wordt steeds sterker naarmate de mens die geleid moet ivorden kritischer wordt. Organisator Een eigenschap, die de baas door alle tijden heen nodig heeft gehad maar voor de toekomst beslist noodzakelijk is. De organisatie van de bedrijven zal van boven af prima geregeld worden maar ieder op zijn plaats en dus in het bijzonder de man van de practische uitvoering moet in staat zijn om elke storing op te vangen en het zo te organiseren dat productie en product er niet onder lijden en abnor male spanningen worden vermeden. Juist de per fectionering van de organisatie vereist de paraat heid van de practische leiding. Naast het zelf orga niseren zal de baas zich ook hebben aan te passen bij de organisatievorm van het bedrijf, daar in de toekomst aan de organisatie van de bedrijven veel aandacht zal worden besteed. Dit kan, èn in de vorm. èn in de leiding, veel verschuivingen geven, waar voor van de bedrijfskern - waartoe de baas onge twijfeld behoort - veel aanpassingsvermogen wordt gevraagd. Mensenkenner Men kan van mening verschillen of dit aangebo ren is of niet, maar deze kennis is voor de baas on misbaar. Hoe zal hij leiding kunnen geven als hij niet weet welke verantwoordelijkheid Jan en welke Piet kan dragen. Hoe diezelfde Jan geheel anders moet worden aangesproken en wanneer Piet moet worden aangemoedigd. Hij moet weten, dat hij tegenover deze de baas moet spelen en de ander kameraadschappelijk tegemoet moet treden, niet omdat hij met twee maten meet, maar omdat het noodzakelijk is voor de mensen die geleid moeten worden en die verschillend zijn van aard. Het niét kennen van een mens die onder zijn leiding werkt kan voor de niet gekende als een miskenning wor den gezien en voor het bedrijf verlies betekenen. Het is een eis van de tijd en zeker die van de toe komst dat er meer aandacht wordt besteed aan de mens en het is de taak van de directe leiding, hier aan de grootst mogelijke aandacht te besteden. Met die mensenkennis van de baas kan ook het maat schappelijk werk binnen het bedrijf op de juiste manier worden aangepast. Paedagoog Ik weet eigenlijk niet goed hoe ik met de uitleg hiervan aan moet. Hoe kom ik er aan? Het is mis schien een beetje eigenwijs maar ik geloof, dat deze eigenschap meer zijn noodzakelijkheid heeft aangetoond in de laatste tijd. Aan het slot van de inleiding onderstreepte ik „de mens die geleid moet worden". Het is moeilijk als man van middel- 9

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 11