bare leeftijd te beoordelen hoe het vroeger was, maar ik heb de indruk dat de mens van 40 jaar ge leden zelfstandiger was. De beschermende maat regelen en verder doorgevoerde overheidszorg voor de bevolking heeft in het algemeen de verantwoor delijkheid en zelfstandigheid vervlakt. Bij het den ken en handelen is deze vervlakking duidelijk merkbaar in de gedragingen van de mens en de op vatting van rechten en plichten. Foute instelling van ondergeschikten ingeval van bovenstaande zaken vragen van de baas een andere gedragslijn dan vroeger. Een persoonlijk gesprek, waarin de verantwoordelijkheid voor de terzake geldende normen duidelijk wordt gesteld als de eigen persoonlijke verantwoordelijkheid die voor ieder geldt in de bedrijfsgemeenschap, vraagt van de baas een opvoedkundige instelling. Ook in za ken waar het een groep betreft kan een mondelinge toelichting of uitleg van maatregelen aan zijn on dergeschikten verhelderend werken en de teamgeest versterken. Naast het belangrijke punt: beloning en waardering zijn er nog tal van andere conflict mogelijkheden die de verhouding van baas en ar beider kunnen verstoren waarbij het om de hier voor vermelde redenen in het bijzonder de taak van de baas is door overleg het vertrouwen in de leiding te herstellen. Leider Als de keus van hem die als baas is aangesteld goed is, zal het leiderschap reeds bij vorige status in het bedrijf waarneembaar zijn geweest. Het is niet zo, dat ieder die door zijn collega's als leider wordt gezien, een goede baas zal zijn, want het ver leden heeft geleerd dat leiderschap zonder de goede moraal verderfelijke invloed kan hebben op grote groepen, ja zelfs op volkeren. Doch als de door zijn omgeving aanvaarde leider beschikt over de technische en practische kennis en de hiervoor genoemde eigenschappen, is hij de aangewezen baas. Het leiderschap dat hij met zijn aanstelling aan vaardt, is de mooiste functie die hij krachtens aan leg en ontwikkeling kan verwerven. Dit wordt niet altijd zo gevoeld, want de moeilijkheden van de functie oefenen dikwijls een nivellerende invloed uit op de bevrediging. Leiding geven aan mensen die kritisch zijn vraagt het voorbeeld en de inspi ratie. Die leiding moet ook kritiek kunnen verdra gen. Zoals onze kinderen hun ouders met andere ogen bezien dan wij het onze ouders hebben ge daan, zo wordt de baas van de toekomst anders be keken dan de baas uit het verleden. Behalve zijn ondergeschikten zijn er nog meer die naar hem kij ken. Naast hem en boven de baas zal er een staf van functionarissen zijn die meekijken en kritisch zijn. Het uitvoeren van tevoren door anderen ge maakte plannen, zal de baas niet die bevrediging geven, welke de baas uit het verleden kende. Het is een aparte verdienste van hem als leider wan neer hij de teleurstelling voor zijn ondergeschik ten kan verbergen. Practicus Niemand weet hoe in het jaar 2000 de economische en technische ontwikkeling onze bedrijven zal heb ben gewijzigd maar vast staat dat de toestand ge heel anders zal zijn. Als we de ontwikkeling van de laatste 15 jaar be zien, ontdekken we dat de functie van de baas be slist niet overal vergelijkbaar is. In vele gevallen is die functie vervallen tot controlerende of specia listen-functie. Mijns inziens gaat het in deze op dracht niet om de z.g. baas maar om de leider van het practische werk met een duidelijk omschreven taak. De baas, als de man van de daad waardoor hij verantwoordelijk is voor het werk van de ar beiders. De man die vertrouwen moet op zichzelf voor de aanpak van zijn opdracht en vertrouwen in de an deren, zijn ondergeschikten. De man, die als laat ste controleur het voorbereide werk doorgeeft. De man, die in de kille atmosfeer van het bedrijf der toekomst temidden van zijn practische beslom meringen, het vaderlijke schouderklopje van de patroon zal missen, maar juist in diens plaats heeft te zorgen dat de mens zich in de zakelijke sfeer niet verloren voelt. Hij zal met open ogen de ontwik keling der techniek moeten volgen, waarbij meer theoretische kennis nodig zal zijn. Het kind van nu Ik hoor u zeggen, na lezing van het voorgaande, wat lijkt die baas in het jaar 2000 veel op die van nu. Wel, dat vind ik prettig, want het is een zoon van me. Hij is in opleiding. Daar komt meer voor kijken dan in mijn tijd, maar dat is ook nodig, want hij moet het beter doen dan zijn vader, of in ieder geval heel anders. Dat zal hij gemakkelijker kunnen dan zijn vader, omdat hij goed voorbereid en een kind van zijn tijd is. Hij zal het ook anders doen, omdat hij niet weet wat „anders" geweest is. Als meubelmaker zal hij de poten maken, maar een ander zal ze lijmen. Als machine-bankwerker zal hij monteren wat anderen afgetekend en weer anderen bewerkt hebben. Op zijn plaats wordt hij een goed vakman. Hij leert waarom het bedrijf zo is ingericht en wat de taak van de verschillende af delingen is. Met hem zijn er nog meer jonge men sen in opleiding voor leidinggevende functies. Ze zijn zorgvuldig geselecteerd uit afgestudeerde U.T.S.-ers en komen, als ze alle cursussen met goed gevolg doorlopen, op pl.m. 30-jarige leeftijd voor promotie in aanmerking. Hij weet precies op welke plaats hij komt te staan en wat zijn taak wordt. Of van te voren vast staat dat zij als baas slagen, zult u vragen? Dat weet men nooit; ook in het ver leden waren er goede en minder goede bazen. In de toekomst zal die minder goede baas zich niet 10

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 12