Wilt o n -Fij en oord verwerft licentie van Burmeister Wain handhaven. Het baas-zijn wordt een volwaardig vak dat geen dilettantisme duldt. De baas der toekomst Baas Jan is een goede baas, daar is ieder het over eens. De bedrijfsleiding is tevreden want hij weet de mensen aan het werk te houden en er zijn zelden conflicten. De chef van de werkvoorbereiding ziet in Jan een medewerker en krijgt een tip als een analyse niet helemaal klopt. De calculator heeft met de tariefkaart geen moeite want baas Jan weet raad. Het ondernemingsraadslid heeft geen klach ten want het draait goed in de afdeling. In de vei ligheidscompetitie won zijn afdeling reeds 2 maal een prijs. De mensen die onder hem werken weten niet veel van de baas. Dat is ook niet nodig. Hij kent hen wel en spreekt ze aan in hun eigen taal, want hij verkeerde onder de jongens. Baas Jan is een levenskunstenaar die één der hunnen is en toch de afstand weet te be waren. En Jan zelf, heeft die bevrediging in zijn werk of zijn er persoonlijke moeilijkheden? Hij denkt wel eens aan het versje dat hij thuis in een boekje las: Zijn werk van hoofd en hand Is met geen maat te meten. Zij staat in nauw verband Met 't heilig woord: Geweten! Want ziet u, de moeilijkheid zit niet in het werk en niet in de mensen, maar 't zit bij Jan zelf. Geen materialist worden, maar baas en mens blijven. Conclusie Uit de titel van dit opstel spreekt het bewijs, dat er in 2000 een baas zal zijn. Procentueel zal het aantal arbeiders afnemen en dus daarmede het aan tal bazen. In de bedrijven zal automatisering en mechanisering zeer ver doorgevoerd worden, waar door het persoonlijk element op de achtergrond komt. In het nuchtere, zakelijke van het bedrijf der toekomst zal de atmosfeer verkillen. Het is wel in het bijzonder om deze reden, dat ik in de baas de schakel zie, die de mens van de laagste func tionele ladder bindt aan het bedrijf waarvoor dat vaderlijke schouderklopje en dat gesprek van man tot man nodig zal zijn. Daarvoor moet hij de men sen kennen in hun gewoonten en denkwijze en is een practische opleiding in de werkplaats nood zakelijk. De eisen, die door de perfectionering aan het be- drijfskader worden gesteld, zullen het noodzakelijk maken, dat de functionarissen tijdig zullen worden vervangen, waarbij de pensioengerechtigde leef tijd van nu niet als maatstaf dient. Ik heb aan baas Jan hoge eisen gesteld. Dat was nodig voor hem zelf en voor de mens in het be drijf. Baas Jan vond in dat boekje nog een ant woord waar hij het volledig mee eens is: Dan moge het 't antwoord zijn Als mens en baas te leven Hoe de uitkomst dan mag zijn Dat is ons doel en streven Een baas met hart en ziel Blijft steeds zijn krachten geven Tot 't sein op nokken staat Maar 't vuur wordt doorgegeven. Onze onderneming heeft dezer dagen een licentie verworven van de internationaal bekende machinefa briek Burmeister Wain te Kopenhagen. Deze overeenkomst is mede het resultaat van de nauwe sa menwerking, die er bestaat tussen Wilton-Fijenoord en de tot dusver - al bijna 35 jaar lang - enige licen tiehouder van Burmeister Wain in Nederland, de Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. N.V. te Rotterdam. In het hoofdkantoor van de Deense machinefabriek werd de overeenkomst voor Wilton-Fijenoord gete kend door de heren ir B. Wilton en ir A. Meijer; voor P. Smit Jr. door de heren ir C. Bakker en ir J. J. Trouw. Burmeister Wain werd bij deze gelegenheid vertegenwoordigd door de directieleden Niels Munck en Knud Moller en door de heer L. Bjornlund, directeur van Burmeister Wain- Holland. Burmeister Wain heeft thans 30 licentiehouders in 17 verschillende landen. De jaarlijkse produktie dezer fabriek bedraagt meer dan één millioen apk. 11

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 13