Hr. Ms. Kruiser „DE RUYTER" UIT DE OUDE DOOS (56) BOUWNUMMER 652 De geschiedenis van Hr. Ms. lichte kruiser „De Ruyter", vlaggeschip van de schout-bij-nacht K. W. F. M. Doorman tijdens de Slag in de Javazee, gaat terug naar de jaren kort na de Eerste Wereldoor log. Het uitbreken van die wereldbrand maakte de plannen tot de bouw van een serie dreadnoughts onmogelijk. Nog gedurende de oorlogsjaren werd begonnen met de constructie van een drietal snelle kruisers - naar ontwerp van de, tot het Krupp-concern behorende, Germania Werf te Kiel - dat zich in alle opzichten zou kunnen meten met de buitenlandse soortge noten, die op de tekentafels gestalte kregen. Evenwel, het zou ruim tien jaar duren voordat de Java" en de „Sumatra" in dienst werden gesteld,. Het zusterschip „Celebes", waarvan de kiel was gelegd op een van de hellingen van de Maatschappij voor Scheeps- en Werktuigbouw „Fijenoord", werd nooit te water gelaten. De volksvertegenwoordiging gelastte de bouw te staken en de onvoltooide romp te slopen. Enige ja ren later diende de regering een vlootwet in, waar in de minimum sterkte van de zeegaande vloot werd vastgelegd. Deze wet, die voorzag in zes kruisers en een groot aantal torpedobootjagers en onderzeeboten, werd met vijftig tegen negen-en-veertig stemmen verwor pen. De periode tot mei 1940 zou worden geken merkt door pogingen, althans het „halve minimum" te bereiken; met minder dan dat zou in 1941 de strijd tegen Japan moeten worden aangebonden. In een sfeer van bezuiniging en vaak bekrompen politiek werd dus Hr. Ms. Kruiser „De Ruyter" geboren - een schip, dat zeer toepasselijk de naam kreeg van de grote admiraal, die in de zeventiende eeuw met het „halve minimum", dat de Staten Ge neraal hem toen toedacht, zijn leven veil had voor de goede zaak. Na het staken van de bouw van de „Celebes" gin gen al spoedig de gedachten uit naar de bouw van een derde kruiser. In 1929 schreef de Marinever eniging een prijsvraag uit voor een ontwerp voor een nieuwe kruiser. De inzendingen varieerden van een schip van 9000 ton met 20,3 cm geschut tot een van 5250 ton met zes kanons van 15 cm. Dit laatste voorstel werd het uitgangspunt voor het ontwerp van de nieuwe kruiser. Het viel bijzonder in de smaak, omdat twee-derde van de hoofdbewapening op het achter schip was opgesteld. Het schip was immers be stemd voor het handhaven van de neutraliteit en komen van neutraliteitsschendingen. het eventueel met de kracht van de wapenen voor- Zo ging men uit van een schip, dat nog net een lichte kruiser kon worden genoemd. Reeds spoedig gingen stemmen op een vierde geschutstoren te plaatsen, om daarmede de kruiser gelijkwaardig te maken aan zijn klassegenoten. Deze verlangens resulteerden uiteindelijk in „het zevende kanon", dat verhoogd achter de voorste dubbeltoren werd geplaatst. Bovendien werd de oorspronkelijk gedachte luchtdoelbatterij van 10,5 cm vervangen door vijf dubbelmitrailleurs van 40 mm met centrale vuurleiding. Deze en andere ver beteringen brachten het deplacement van de kruiser op 6470 ton. De gecontracteerde topsnelheid van 32 knoop werd overschreden; vijf jaar later werd na een reparatie gedurende de proeftochten nog een snelheid van 32,84 knoop behaald. Zo werd Hr. Ms. „De Ruyter" toch een schip, dat bewondering afdwong en waarmede de Nederland se industrie en Wilton-Fijenoord in het bijzonder eer mee inlegden. Bij de indienststelling op 3 okto ber 1936, aan de oostzijde van de Wiltonhaven bij de Machinefabriek, sprak Hare Majesteit de Ko ningin de volgende woorden: „Officieren, onderofficieren en manschappen! Het was Mijn wensch persoonlijk aan boord van den kruiser „De Ruyter" aanwezig te zijn, ten einde den commandant op te dragen het schip in dienst te stellen. Met de Marine verheug Ik mij bijzonder in deze aanwinst, te meer daar wij er op kunnen bogen, dat het schip op vaderlandschen bodem is gebouwd en door Nederlandsche industrie is vervaardigd, terwijl het den toets der vergelijking met zijne soortgenoten in het buitenland ten volle kan door staan. Het zal ongetwijfeld op u allen bezielend inwerken en een eer voor u zijn te dienen op dezen kruiser, die den naam draagt van Nederlandsch groot sten admiraal. Gij zult krachtig kunnen meewerken aan het beste wat steeds in de marine heeft ge leefd, de voortzetting eener goede traditie, waar van de grondslagen in de tijden van De Ruyter zijn gelegd. Ik besluit met den wensch, dat het dit schip bescho ren zal zijn onder Gods zegen steeds gelukkig te mogen varen en de eer van onze driekleur op alle zeeën hoog te houden. 13

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 15