Het eerste couplet TYPISTE KANTOORBEDIENDE (mnl.) KANTOORBEDIENDE (vr.) En thans noodig Ik den commandant uit den krui ser „De Ruyter" in dienst te stellen". Na het hijsen van de vlaggen sprak de commandant als volgt: „Met den meesten eerbied verklaar ik Uwe Majes teit het bevel over Uwen kruiser „De Ruyter" op mij te hebben genomen en eerbiedig verzoek ik Uwe Majesteit wel mijn grooten dank te willen aanvaarden voor het vertrouwen, door Uwe Majes teit in mij gesteld, door mij met dit commando te belasten. Uwe hooge tegenwoordigheid heden op een voor Nederland en in het bijzonder voor Uwe marine zoo belangrijke dag, vervult ons met groote dank baarheid en maakt dezen dag tot een voor ons on- vergetelijken. Het heeft Uwe Majesteit destijds behaagd den naam van Nederlandsch grootsten admi raal, Michiel Adriaansz. de Ruyter, te schenken aan Uwen nieuwen kruiser en dit Uw hoog besluit is door Uwe marine met groote vreugde begroet. De hoogstaande figuur van De Ruyter, die vóór alles mensch was, en die, vervuld van een hoog ontwikkeld plichtsgevoel, nimmer streed om het strijden zelf, doch steeds zijn beste krachten gaf, alleen en uitsluitend voor den vrede van het va derland, dat hem zoo dierbaar was; deze figuur is steeds nauw met Uwe marine verbonden geweest en is ons aller voorbeeld. Majesteit, wij allen zijn op dit ogenblik doordron gen van den grooten ernst van de taak, welke ons is opgedragen. Uwe hooge belangstelling, de woorden door Uwe Majesteit tot ons gesproken, zij zullen steeds in onze herinnering blijven voortleven en een steun zijn om Uwen kruiser met onze beste krachten te leiden, daar waar zijn aanwezigheid noodig zal zijn, tot zegen, zooals De Ruyter zoo gaarne placht te zeggen, „van het lieve Vaderland". Hoewel er toch duidelijke voortekenen waren, dat de droomwereld, waarin Nederland leefde wel eens ernstig zou kunnen worden verstoord, had het „Lieve Vaderland" nog niet veel over voor het behoud van de vrijheid. Langzaam, heel langzaam werden gelden gevo teerd voor de zo noodzakelijke vervanging van ver. ouderde schepen en de bouw van eenheden, die nog ruimschoots binnen het raam van het „halve-mi- nimum" bleven. Op die oktoberdag in 1936, toen Hr. Ms. „De Ruyter" met zoveel trots uit de handen van de bouwwerf „Wilton-Fijenoord" werd overgedragen aan de „Jongens van Michiel Adriaansz. de Ruy ter", konden weinigen bevroeden, hoe klein het „kleên hoopken" wel zou zijn, waarvan de kruiser vijf jaar later het vlaggeschip was. Hoe waar zou de twee en een halve eeuw oude uit spraak van Admiraal de Ruyter nog blijken te zijn: „Ik heb mijn leven veil voor de Staat, maar ik ben verwonderd en het is mij leed, dat de Heeren de vlag van de Staat zoo veil hebben en wagen". Gedurende de strijd in de Pacific legen de Japanse overmacht, vond men op een gesneuvelde Ameri kaanse Marinier een sigarettendoosje met op de ach terkant het volgende gedicht: And if our lines should form but break, Because of things you failed to make, The extra tank or ship or 'plane. For which we waited all in vain And the supplies that never came Will you then come and take the blame? For we, not you, will pay the cost Of battles you. not we, have lost. A. v. D. Onder onze personeelsleden worden gegadigden gezocht voor de functie van voor de afdeling Correspondentie. Type-diploma gewenst. Enige jaren ULO-opleiding strekt tot aanbeveling. voor de afdeling Inkoop/Rekenkamer. ULO-opleiding of gelijkwaardige scholing is vereist. voor de afdeling Inkoop/Rekenkamer met enige jaren ULO-opleiding. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de afdeling Personeelsadministratie. We hebben de lei schoon gewreven En reiken elkaar weer de hand. We hebben vergeten, vergeven En strooien weer volop met zand. Weer scheuren we aan de kalender En hebben weer pijn en weer pret, Totdat weer de radiozender Het sein geeft tot 'teerste couplet. G. 16

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 18