Kerstfeest vieren we lang niet overal op dezelfde manier y/y t y was nog nooit een Kerstavond voorbij gegaan dat zijn plaatsje in een van de achterste banken leeg was en Liekele niet geluisterd had naar het zingen van de kinderen en het ruisen van de zware tonen van het orgel, die Vrede op Aarde verkondigden. „Je haalt het niet meer, Liekele." Een wilde angst laaide in hem op. Even dacht hij er aan uit de boot in het ijzige water te springen om dan dwars door de weilanden naar huis te lopen. Maar dat zou een urenlange tocht worden. En hij zou zeker te laat komen om die avond nog naar het Kerstfeest te gaan. Toen drong het tot Liekele door, dat het de Boze zelf moest zijn, die hem lagen had gelegd. Het volgend ogenblik was hij ook al in waanzinnige haast bezig de vis, al de kostelijke vis, die hij gevangen had, over boord te gooien. Met handen vol smeet hij ze in het water. De halve boot was al leeg. Eindelijk ging ook de laatste kronkelende paling overboord. Daarna greep Liekele opnieuw naar de riemen. Maar het was al niet meer nodig, dat hij uit alle macht roeide. Rap scheerde het bootje over de zacht kabbelende golven, eerst langs de rietzoom, daarna naar het midden van het meer. Hij hoefde zelfs de weg niet te zoeken in de nevel, die nu zo dicht was dat hij geen hand voor ogen meer kon zien. Want hoog boven die nevel straalde een licht, dat hij volgde over het verlaten meer naar de sloot, waar hij zijn bootje vast legde en toen door de wei landen naar huis, waar zijn vrouw al angstig naar hem uitkeek. Hij kwam die avond nog juist vroeg genoeg om het Kerstfeest mee te vieren. En hij is sindsdien ook nooit meer op een heilige dag naar het meer gegaan om zijn fuiken te lichten. Als hij dat ooit nog eens van plan mocht zijn geweest, zou hij wel gewaarschuwd zijn. Want op elke Kerstavond zag hij opnieuw het stralen de licht boven het wijde meer. Ook anderen hebben het gezien. En ze werden er door dat licht aan her innerd, dat het wel goed mag zijn om hard te werken, maar dat een mens slechts Vrede kan vinden door Hem, die in de Kerstnacht werd geboren. Elk jaar opnieuw gaan veel pelgrims op weg naar het Heilige Land, zoals Israël nog steeds genoemd wordt. Vooral in Bethlehem is het dan allesbehalve stil; zoals in de dagen van Jezus geboorte wemelt het er van mensen, en ook weer zoals toen, hoofdzake lijk vreemdelingen. In Jeruzalem bezoeken gelovigen de geboortegrot en iedereen wil graag vergeten dat het nog steeds geen vrede is. Dichter bij huis, in Engeland, is de kerstgans of de kerstkalkoen gebraden, en straks zal de plumpud ding met rum worden overgoten en aangestoken. Onder de kerstboom liggen de pakjes. Een wonderlijke traditie. En dan te bedenken dat die plumpudding al heel wat maanden oud is! In Duitsland zitten op dat moment de gezinnen bij elkaar en vieren er Weihnachten. De Weihnachts- stollen zijn aangesneden en er wordt heel wat ge snoept. Er wordt ook heel wat gezongen en iedereen is vro lijk en vol goede voornemens. In Rusland is het alweer een beetje anders. Zin gend gaat men door de straten en wacht vol onge duld op het verschijnen van de eerste ster. Er is die dag niet gegeten. Dat mag pas als de eerste echte ster aan de hemel staat. Dan gaat het hele gezin aan tafel. Maar wat ligt daar toch on der het tafelkleed? Hooi! Vind je dat vreemd? Het is symbolisch, het hooi waarop Christus in die allereerste kerstnacht werd neergelegd. Als allen zitten wordt de kerstboom aangestoken. De sneeuw die in bijna alle Europese steden ligt, ligt ook in Parijs. 0 De cafees zitten vol. De kerken zijn dit keer ook vol en jongenskoren zingen de noêls (kerstliederen). Ook in Amerika is sneeuw gevallen. Het wordt nooit helemaal stil in die grote wereldsteden. De warenhuizen zijn nu uitgestorven en saai. Miljoenen kerstballen en kerstslingers zijn er verkocht. Mil joenen kaarsjes in allerlei kleuren, maar ook de eenvoudige witte kaarsjes. Het hele jaar door is er hard gewerkt om alles op tijd klaar te hebben. Christmas-time is a happy time, zeggen de Ameri kaanse kinderen. Kerstfeest is een heerlijk feest, zeggen ook wij, in ons eigen land. En nu, op kerstavond, haast iedereen zich naar huis om de kerstgeschenken te bekijken, die zo echt ho ren bij het Amerikaanse kerstfeest. En al mag het bij ons een beetje anders toegaan dan in andere landen, overal beieren er klokken, lopen mensen gehaast en geuren de huizen naar denne- groen en kaarsen. 29

Wilton Fijenoord Nieuws | 1964 | | pagina 31