De Nigeria gemeerd aan de afbouwkade. laatste ogenblik verhinderd was gevolg te geven aan zijn voornemen mede te komen naar Nederland, een sympathieke toespraak. (Een week later bereikte ons het bericht, dat de minister was overleden. - Red. W.F.-Nieuws.) Hij roemde Nederland, dat veel heeft bijgedragen tot de zeevaartkunde, en dat ook veel en succesvol tegen de zee heeft gestreden; dat alle zeeën heeft bevaren en daarbij eveneens handelsposten heeft gevestigd in Afrika. Nog altijd neemt Nederland - aldus de heer Mbu - onder de importeurs van Nige- riaanse goederen de derde plaats in op de ranglijst en als exporteur naar Nigeria de vijfde plaats. De heer Mbu, die verklaarde er trots op te zijn, dat dit eerste fregat voor zijn land in Nederland wordt gebouwd, dankte ook op zijn beurt de Nederlandse Marine voor al haar medewerking. Ten aanzien van de vaak gestelde vraag, of het geld, aan dit schip besteed, niet beter had kunnen worden gebruikt voor allerlei noodzakelijke dingen op het economische en sociale vlak in zijn land, merkte de heer Mbu op, dat de grenslijnen van Nigeria lang zijn en dat de Nigerianen hoe vreedzaam zij van nature ook zijn, toch moeten kunnen optreden tegen lieden met minder goede bedoelingen. Na dit officiële gedeelte bleven de genodigden nog lange tijd gezellig napraten. Ook in de kantine „Kop Haven", waarin eveneens een aantal gasten bijeen was, heerste een opgewekte stemming. Technische bijzonderheden Het N.N.S. „Nigeria", waarvoor het ontwerp werd gemaakt door de N.V. Nederlandsche Vereenigde Scheepsbouw Bureaux te Den Haag, is een luchtaf weer- en onderzeebootbestrijdingsfregat van 2000 ton. De lengte bedraagt 106 m., de breedte 11.30 m. en de diepgang 3.45 m. Het schip wordt uitgerust met een dubbel 4 inch kanon, vier mitrailleurs van 40 mm. en een drieloops dieptebommenwerper. De voort stuwingsinstallatie van 15.500 pk. bestaat uit vier M.A.N.-motoren, die twee verstelbare schroeven aandrijven. De proeftochtsnelheid zal ongeveer 26 mijl bedragen. Het fregat heeft accommodatie voor on geveer 200 bemanningsleden. Het contract voor de bouw van het schip werd in januari 1963 te Lagos getekend, zoals ook in ons Bedrijfsjournaal van dat jaar te zien was. Excursies Het Nigeriaanse gezelschap, dat ongeveer een week in ons land vertoefde, heeft hier een aantal uitstap jes gemaakt en daarbij de gelegenheid te baat geno men, nader kennis te maken met Nederland en met verschillende economische en sociale aspecten van onze samenleving. De dag voor de tewaterlating heeft H.M. de Konin gin mevrouw Azikiwe op Huis ten Bosch ontvangen. Kn. De heer Woltjer ontving inmiddels een schrijven, gedateerd 10 mei 1965, van de volgende inhoud: Dear mr Woltjer, This is to express my profound appreciation for the kind hospitality extended to me during my visit to your beautiful country for the launching of the N.N.S. „Nigeria". I certainly enjoyed my stay in Holland and would like to extend my gratitude to you and your Company for all you had done to make my visit very successful. With kindest regards, sincerely yours, (Her Excellency Mrs) Flora Azikiwe. 44

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 46