om een deel van de opwaartse waterdruk op te nemen. Wanneer het dok gereed is, komt bij een gevuld dok de constructie gedeeltelijk op deze palen te rusten. Het dok is dan evenwel zónder water, te beschouwen als een leeg schip, dat in het grondwater naar boven wil drijven. In deze toestand worden de palen weer op trek belast. Tekening nr. 2 geeft in doorsnede de constructie weer. Na gereedkomen van het heiwerk zijn de heistellingen door bokken uit de bouwput getild en in augustus 1964 werd begonnen met het storten van 55.000 m3 onderwaterbeton. Deze 3 meter dikke ongewapende ondervloer is, zoals u ook hebt kunnen zien in onze bedrijfsfilm over 1964, gestort door middel van ku- bels. Deze kubels werden gevuld door vrachtwagens vanaf de stortbrug (zie foto nr. 3), waarna ze onder water hun betonlast lossen. Acht weken dag en nacht storten waren nodig; toen was de werkvloer gereed en kon de bouwput worden drooggepompt. Na 2Vz jaar ging de bouw van het eigenlijke dok aan vangen met het vlechten van betonstaal en vervol gens het storten in secties van de gewapende dok- vloer, die ook weer 3 meter dik is. Zoals op foto nr. 3 te zien is, zit deze vloer er thans bijna in. Alleen waar de paalkoppen nog te zien zijn, moet de bovenvloer nog worden gestort. Wilton-Fijenoord zelf is een belangrijke leverancier en installateur voor het dok. De dokdeur, evenals alle in te storten staalwerken worden gemaakt door de afdeling Nieuwbouw. De hele pompkamer en pijpen- tunnel zullen door Wilton-Fijenoord worden geïn stalleerd. De hoofdpompen worden gemaakt door de Machinefabriek. De huizen voor deze pompen, even als alle grote doorvoerstukken zijn gegoten op onze Gieterij. Op foto nr. 4 ziet u de grote doorvoerstukken van de hoofdpompen. Het betonstaal van de fundaties van de drie hoofdpompen is duidelijk zichtbaar. Met deze pompen (gezamenlijke capaciteit 75.000 m3/uur) kan het dok in 2 uur worden leeggepompt. Bij Hensen is een brugkraan besteld met een hefver mogen van 2 X 100 ton; onder aan de ligger loopt nog een draaikraan met een capaciteit van 15 ton. De brugkraan is ruim 80 m breed en 50 m hoog. Dank zij deze overspanning en hoogte kunnen onder de kraan, aan weerszijden van het dok kranen op aparte rails werken; verder is deze hoogte nodig in verband met de scheepsmasten. De omvang van de bouwput en de vorderingen van het werk kan iedereen zien vanaf een punt op de Nieuwe Waterwegstraat, waar voor dit doel een door zichtig gedeelte in de schutting is gemaakt. J. A. van Sandick 14

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 16