Termieten bouwen een huis Ga tot de mieren gij luiaard! Heb je dat wel eens horen zeggen? Mieren hebben we allemaal wel eens gezien. Het is niet eens eenvoudig om een mierenvrij plekje te vinden in een bos. En wie heeft er nooit eens een mier op zijn boterham gehad? De spreekwoordelijke ijver van mieren is beroemd. Een mierensoort die voornamelijk in de tropen gevonden wordt is de termiet - witte mier wordt hij ook wel genoemd. Over de termieten valt heel wat te vertellen. Termieten wonen in het donker van hun termieten heuvels. In Australië is het land rondom Port Darwin be dekt met kompas-termietenheuvels die ongeveer 3Vz meter hoog zijn en 3 meter lang en waarvan de lengte-as naar noord-zuid is gericht. Waarschijnlijk om te grote zonnehitte te vermijden. De allergrootste termietenheuvels worden gevon den in Afrika, in Katanga, Nyassaland, Kenya en Noord-Rhodesia. Miljoenen en nog eens miljoenen kleine termieten hëbben deze reuzebouwsels gemaakt, die een door snee hebben van ongeveer 10 meter en wel 12 meter hoog zijn. Er wordt gezegd dat deze 'heuvels meer dan hon derden jaren oud zijn, zelfs duizenden jaren, zoals door sommige onderzoekers beweerd wordt. Pas na jaren, toen de volken die deze heuvels eens bewoonden waren gestorven, zijn andere kolonies gekomen om er opnieuw een termietentehuis van te maken. Diep in hun onderaards bedrijf worden kleine schimmeltuinen aangelegd, bemest, besproeid. Precies zoals het bij een echte plantage zou ge beuren, wordt later de oogst binnengehaald. De opbrengst van die schimmeltuinen is bestemd als voedsel voor de jonge larven en werkers die eens hun eigen volk zullen stichten. In een zo reusachtig huis wonen wel een miljoen termieten. Ieder lid van deze geweldige familie heeft zijn eigen taa'k. Wanter moet gewerkt worden. Het begon allemaal met de regen Toen de termietenkoninginnen zich klaar maakten voor de bruidsvlucht. Want dat is alleen mogelijk in de regentijd, als de grond week genoeg is om er een tunnel in te gra ven, die het begin zal zijn van een nieuwe termie tenheuvel. En de regen komt. De grond is al zacht en modderig. Allen wachten op het moment van de bruidsvlucht. Totdatwie heeft het sein gegeven? er een wolk van termieten opstijgt. Duizenden en duizenden maken de vlucht mee. Daar hebben ze twee jaar op gewacht. Al die tijd leefden ze in volslagen duisternis, diep in de grond. De koninginnen hebben het voor het zeggen. Al na een paar minuten dalen ze weer neer en stropen hun vleugels af. Met speciale geluiden lokken ze de mannetjes die gauw komen aanstormen en ook hun vleueels af doen. Als eerste kennismaking maakt het mannetje een termietenlijn voor zijn koningin. Nu wandelen ze samen een eindje weg. De konin gin heeft de leiding. Ze brengt het mannetje naar een mooi zacht plekje, waar ze samen aan hun nieu we huis beginnen te graven. Ze graven ijverig verder totdat er voldoende ruimte is voor de koningin. Dit is haar cel. Ze hoeft nu niets anders meer te doen dan eieren te leggen. Het mannetje bewaakt haar. De koningin legt ontelbare eieren. Dat moet. Want uit die eieren moeten straks de larven komen die later als werkers de termietenheuvel helpen opbouwen. En dan zijn ook de schimmeltuintjes aan de beurt. De nieuwe werkers zorgen ook voor de bouwmate rialen van het huis. Ze maken zelfs steentjes door zand te vermengen met speeksel. Ze leggen tunnels aan van honderden meters om hun voedsel te halen. Maar hun eigenlijke huis is klaar. Het moet alleen nog uitgebreid worden. Het werk is verdeeld Sommigen hebben tot taak de eieren naar de broed- kamers te brengen, anderen moeten het voedsel uit de schimmeltuintjes naar de larven brengen, weer anderen bewerken de schimmeltuintjes en nog weer anderen zijn de bouwvakarbeiders van de termieten gemeenschap. Eindeloos gaat het door. Er wordt heel hard gewerkt, daar, in het pikke donker van de termietenheuvel. Totdat er een nieuwe regentijd zal komen. En nieuwe koninginnen een eigen volk zullen stichten. Nora Petit 23

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 25