Voorspeller Jules Verne wist het al! Misschien weten de tegenwoordige jon gens nauwelijks meer wie Jules Verne eigenlijk was. In mijn j.ugd en dat is een hele tijd geleden was dat anders. Ik herinner mij nog heel goed, dat ik „de complete Jules Verne" van mijn vader erfde, in wiens boekenkast ze stonden: een plank vol blauwe deel tjes met goud-opdruk en een olifant op de rug, die krijgshaftig met zijn slurf wapperde. Het was een min of meer plechtige gebeurtenis, toen mijn vader mij voor de eerste maal zo'n deeltje in handen gaf, het was „De reis om de wereld" en ik mee mocht leven met de spannende avonturen van Phileas Fogg en zijn knecht Passepartout op hun tocht rond de aardbol, die, o, won der van snelheid uit die dagen, binnen tachtig dagen volbracht moest zijn. Daar zou Phileas Fogg in onze tijd heel wat minder tijd voor nodig gehad hebben. Wanneer je nu denkt: „dan is die Jules Vertrek van een raket, zoals Jules Verne dat zag. Verne toch wel erg ouderwets ge worden", dan heb je het mis. Hij was integendeel zijn tijd een eind vooruit. Dat zul je in de loop van dit artikel wel gewaar worden 1 Al de wonderlijke dingen, die wij nu beleven, de ruimtevaart en de televi sie om maar wat te noemen, komen in de boeken van Jules Verne reeds voor. Stel dat een Fransman, die een hon derd jaar geleden leefde, op aarde te rug kon komen, dan zou hij zeker zijn hoofd schudden en zeggen: „hoe is het mogelijk! Wat Jules Verne ons voor speld heeft en wij als pure fantasie beschouwd hebben, het is allemaal werkelijkheid geworden 1" Werkelijkheid b.v. werd de atoom kracht. Vijftig jaar voor de eerste atoombom heeft Verne er al over ge schreven. Hij heeft zelfs voorspeld dat er een tijd komen zou waarin de nieu we krachtbron het ijs van de Pool zou doen smelten. Er gaat geen dag voorbij, of wij lezen over raketten en projectielen, die door de ruimte razen. In veel verhalen van de schrijver komen ze voor. Wonder lijk is dat hij in zijn boek „De reis- naar de maan" de eerste raket in Flo rida af liet schieten, vlakbij de tegen woordige startplaats Cape Kennedy. Nog een wonder! De Amerikanen heb ben op de top van de berg Palomar in Californië een reusachtige telescoop opgericht. Deze heeft tot taak de he mel af te zoeken om achter haar ge heimen te komen. Iets dergelijks vinden wij bij Jules Verne. 75 jaar eerder schrijft hij over een telescoop op een top van de Rocky Mountains in West Amerika. De spie gel ervan had een afmeting van 15 voet, terwijl de maat van de Palomar- spiegel iets meer dan 16 voet bedroeg. Jullie hebben nog niet zo lang geleden in de kranten kunnen lezen hoe de eerste atoom-duikboot onder het ijs van de Noordpool doorgevaren is. Die duikboot heette de Nautilus en is ge noemd naar de onderzeeër in Verne's „2000 Mijl onder zee". Deze Nautilus liet hij ook een tocht onder het Poolijs door maken, alleen niet van de Noord- maar ook van de Zuidpool. Deze fei ten zouden op zichzelf al genoeg zijn om Verne voor altijd beroemd te ma ken, maar er is nog veel meer In zijn boek „Robur de Veroveraar" beschrijft hij een vliegmachine, die een combinatie is van een helikopter en een vliegtuig. Aardrijkskunde was zijn hobby. Op zijn bureaustoel maakte hij graag ont dekkingsreizen. Zo laat hij in „De avonturen van Kapitein Hatteras" zijn held de Noordpool ontdekken. Vijftig jaar na dit boek ontdekte Robert Peary in werkelijkheid de Noordpool. Ook fantaseerde hij over superwapens. In „Het monsterkanon van Staalstad" laat hij een mammoet-kanon op grote afstand steden bombarderen. 35 Mijl is zijn doel' verwijderd, een voor die dagen grote afstand. In de eerste we reldoorlog, jaren na Verne's dood, kwamen de Duitsers met de „dikke Bertha", een kanon waarmee zij op 76 mijl afstand een bepaald doel be schieten konden. Verne voorzag ook een tijd waarin wij het weer zouden kunnen voorspellen en: ,,van woestijnen bloeiende tuinen maken". Zover is het al, en in het voorspellen van het weer hebben wij het al een heel eind gebracht. Dan nog iets dat je verbazen zal. Hij zag de mogelijkheid om uit papier een materiaal te vervaardigen, even sterk en duurzaam als metaal. Is de moder ne scheikunde er inderdaad niet in ge slaagd plastic te maken, waarbij papier een grote rol speelt? Dan vertelt hij van een uitvinding om elkaar overal ter wereld te zien en te spreken. Dit toestel noemt hij de Pho- no-Téléphoto, een combinatie van te lefoon en televisie. We hebben het nog niet verwezenlijkt, maar het gaat aar dig die kant op. Ook over een amfibie-auto, die je zo wel te land als te water gebruiken kunt, heeft hij gesproken. Jullie ouders weten nog hoe na de bevrijding de amfibieauto's in het onder water ge lopen Walcheren hun heilzaam werk deden. Ook met de Wereldvrede heeft hij zich bezig gehouden. Om de oorlog te over winnen stelde hij zich een lichaam voor dat de wereld zou regeren en zijn zetel in Amerika hebben. Hebben wij nu, met het zelfde doel, niet de „Verenigde Naties", die in New York zetelen Als je dit alles met toenemende ver bazing gelezen hebt, vraag je je na tuurlijk af: „hoe kan dat nu? Kon die Jules Verne in de toekomst zien? Hoe was het anders mogelijk dit alles te voorspellen?" 24

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 26