De uitwerking van een atoombombardement zoals Jules Verne beschrijft in zijn boek: de liefde voor de vlag. De oplossing is deze: Jules Verne was een wetenschappelijk man, die goed op de hoogte was van wat er in zijn tijd in de kringen der wetenschap leef de. In zijn dagen volgde de ene uit vinding op de andere. Zo hadden het spinnewiel en het zeilschip hun tijd ge had. De stoommachine bracht overal een omwenteling te weeg. In de labo ratoria was men de electriciteit op het spoor. De toekomst kon je het beste vergelij ken met een reusachtige legpuzzel, waarvan alle stukjes door elkaar lagen. Ze hoefden alleen maar te worden sa mengevoegd. Dit nu deed, met zijn scherp verstand, de geniale Verne. Zo was hij, door de gegevens die hij alleen maar moest uitwerken, in staat de boeken te schrijven waarin hij de toekomst blootlegde. Een toekomst, zo fantastisch dat niemand er in geloof de; maar tegelijkertijd zo boeiend dat ieder zijn boeken verslond. Verne werd beroemd. Meer nog, hij werd een nationale held. Niemand besefte echter welk een diep gaande studie er achter deze boeiende boeken lag. Om enkele weinige feiten te weten te komen moest hij honderden boeken lezen. Voor „De reis naar de maan" alleen bestudeerde hij 500 wetenschap pelijke boeken. Alles wat op zijn on derwerp betrekking had, werd onder de loupe genomen. Zijn aantekeningen verzamelde hij in mappen. Na zijn dood werden 25000 van zulke mappen gevonden. Verne begon zijn schrijversloopbaan met het vervaardigen van toneelstuk ken, die geen succes hadden. De men sen vonden ze vervelend en langdra dig. Zo stuurde hij ook eens een ma nuscript aan zijn uitgever waarin iets over een luchtballon voorkwam. Deze las het door en vond een uitgave in deze vorm nutteloos. Hij raadde echter Verne aan er liever een avonturen-ro- man van te maken. Hij kon er dan de gegevens van de luchtballon in ver werken. De mensen willen liever aangenaam bezig gehouden worden, dan onderwe zen", zei hij. Deze brief bracht de wending in Ver ne's leven. In twee weken had hij een ander ma nuscript klaar, dat de uitgever beter beviel. In 1863 verscheen het in boek vorm onder de titel „Vijf weken in een luchtballon". Het succes was enorm. Verne ondertekende een contract waar bij hij op zich nam per jaar twee boe ken te schrijven. Hiervoor kreeg hij 20.000 fr. per jaar, in die dagen een kapitaal. De invloed die Verne door middel van zijn boeken op de mensen had, was groot. Simon Lake, de uitvinder van de onderzeeër, kwam er eerlijk voor uit dat hij zijn welslagen aan de ideeën van Verne te danken had. Marconi schreef: „Jules Verne inspi reerde mij. Hij was het die mij deed vinden wat ik zocht". Louis Lyautey, een van Frankrijk's grote generaals, echter heeft de bete kenis van Jules Verne het best onder woorden gebracht. Lyautey legde op zekere dag de regering een van zijn militaire plannen voor. Hij kreeg ten antwoord: „Het is net of Jules Verne dit alles geschreven heeft". Een ogenblik zweeg de generaal. Toen zei hij: „Zeker, het lijkt op Jules Verne. Maar wat hebben de volkeren de laatste tientallen jaren anders gedaan dan de ideeën van Jules Verne ten uitvoer brengen". Is er één uitspraak die de grote man meer recht doet? D. A. CRAMER-SCHAAP Phonotéléphoto noemt Jules Verne de televisie die hij in zijn boek: De dagtaak van een Amerikaanse journalist voorspelde. 25

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 27