Na de spanning de dankbaarheid Een leek %iet u?f De Tonijn koos het water Acht millimeter was hij uit eigen kracht al gezakt, maar de gasten wisten dat niet. Gasten, veel gasten waren er. Veel uniformen ook en het was duidelijk dat er iets stond te gebeuren, waarbij de Koninklijke Marine nauw was betrokken. - Allicht, want daar op die overdekte helling drie lag de Tonijn, die bruine onderzeeboot van het driecylinder type en binnen een paar minuten zou het iets meer dan 78 meter lange schip van zijn hoge ligplaats het water kiezen. Ik geloof dat ze jaren in dat Schiedamse W.F.-dorp bezig zijn geweest om bij tewaterlatingen te voorko men, dat er mensen bij de klink stonden, die er niks te maken hadden. Wel, bij de Tonijn stond iemand bij de klink, die eigenlijk overbodig was: ikzelf. Maar ik had de goedkeuring van „hoger hand". In ketelpak Het was toevallig gegaan, een uurtje of zo eerder. Het was ir J. E. Woltjer die tegen me zei: „Waar- om gaat u niet bij de klink staan, dat is interessan ter. U vraagt maar naar meneer Oranje of meneer Janssen Meneer Woltjer dacht natuurlijk: zo'n fles champagne heeft hij wel eens zien stuk slaan, een helling bekeek hij ook wel eens vanaf een tri bune, maar daar onder het schip is hij vast nog nooit bij een tewaterlating geweest. Als de heer Woltjer dat gedacht heeft, had hij helemaal gelijk. Meneer P.J.Janssen, assistent-bedrijfsleider scheeps bouw, vinden was niet zo moeilijk. „Kom eerst even mee", zei hij, „want het kan soms lekker vet spatten als hij naar beneden glijdt". Kijk, kijk, nu schrijf ik al een paar jaar voor W.F., maar nooit eerder sierden de letters W.F. mijn linkerborsthelft. Nu wel, want ik kreeg een groen ketelpak aan. Lange mensen zijn er in Schiedam want, wetend dat ik met mijn 1.84 meter niet tot de kleinste behoor, moest ik toch mooi de pijpen van dat ketelpak twee keer omslaan om niet in een soort hansop te wandelen. Groene lamp Maar goed, daar stond ik dan: in het groen, helm bij de hand, ónder die Tonijn. Buiten, op de Water weg, was de rivierpolitie al druk bezig het verkeer stil te leggen en twee minuten voor half zes kreeg de walkapitein van W.F., bovenop die Tonijn, het seintje: Alles vrij. Van dat moment af maakte ik de spannendste te waterlating mee, waar ik ook getuige van was. 1

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 3