Het lééft bij Lisnave Indien men in Lissabon de rivier de Taag over steekt hoort men daar Nederlandse stemmen. De Koninklijke Nederlandse Maatschappij van Haven werken transformeert hier een watervlakte in een moderne scheepsreparatiewerf, de Margueira-werf, die tot het Lisnave-concern behoort. De beide droogdokken zijn nu nog enorme putten, waarin grote bedrijvigheid heerst. In het „kleine" dok van 100.000 ton is de bodem geheel gestort; het 200.000 tons grote dok is iets minder ver gevorderd. De scheepsbouwloods is in vol bedrijf en levert niet alleen de staalconstructies voor de dokken en de nieuwe werkplaatsen, doch men construeert daar bovendien de werfkranen. Zodra de eerste kade gereed is, zullen de nieuw- bouwschepen van de Rochawerf in Margueira wor den afgebouwd. Dit is noodzakelijk, aangezien de oude werf over weinig kaderuimte beschikt. Het zal dan mogelijk zijn om reparatiewerkzaamheden van de havens naar de werf te verplaatsen. Thans zijn de productie-activiteiten nog gro tendeels geconcentreerd op de oude Rochawerf. Hier vond b.v. in het afgelopen jaar, zoals op bij gaande foto te zien is, de tewaterlating plaats van het Portugese fregat N.R.P. „Almirante Gago Coutinho". Dit schip maakt deel uit van een serie van drie onderzeebootbestrijdingsfregatten, die gebouwd wordt op Portugese werven. Een zusterschip, dat eerder de bouwhelling voor het natte element verwisselde, is reeds grotendeels afgebouwd en zal later in dit jaar gereed zijn voor de technische proeftochten. Het derde schip wordt niet door Lisnave, maar te Viana do Castelo, in het noorden van Portugal, gebouwd. Deze fregatten, die in grootte ongeveer overeen komen met de door ons gebouwde „Nigeria", zijn van hetzelfde type als de Amerikaanse „Dealey" klasse. Het zijn enkelschroef-turbineschepen, die bij een vermogen van 20.000 APK een proeftochtsnel heid van 27 knopen zullen moeten behalen. De hoofdafmetingen zijn (afgerond): lengte over alles 96 m, lengte tussen de loodlijnen 94 m, breedte 11 m, de waterverplaatsing bedraagt ongeveer 1900 metrische tonnen. De hoofdbewapening wordt gevormd door twee dubbelopstellingen volautomatisch 3" Amerikaans geschut tegen lucht- en zeedoelen, twee 40 mm Bo- fors mitrailleurs en twee 4-loops raket-dieptebom menwerpers; de laatste ter bestrijding van onder zeeboten. Voornamelijk in de bovenbouw en schoorsteen is, uit een oogpunt van gewichtsbesparing, veel alu minium verwerkt. Oorlogsscheepsbouw is geen nieuwe activiteit van de Rochawerf; enige jaren geleden bouwde men kustmijnenvegers voor de Portugese Marine en in de jaren dertig onder meer vijf torpedobootja- gers, waarvan drie voor Portugal en twee voor Colombia. Hoewel Lisnave, waarin ons bedrijf, naast de Por tugese belangen, met een viertal andere buiten landse werven (twee Zweedse en twee Nederlandse) deelneemt, zich voornamelijk beweegt op het ge bied van de scheepsreparatie, vormt de nieuwbouw van schepen een niet onbelangrijk deel van de pro ductie. Behalve de beide bovengenoemde fregatten zijn op het ogenblik een baggermolen en drie grote zee sleepboten in aanbouw. Medio 1967 zullen de eerste schepen de reparatie- dokken van Margueira binnenvaren; dokken die tot de grootste ter wereld gerekend kunnen worden. Nu kan echter reeds gezegd worden: „Het leeft bij Lisnave". 4

Wilton Fijenoord Nieuws | 1966 | | pagina 6