Met een enkel woord zou ik iets over die woelige zee willen zeggen. In haar lange geschiedenis heeft de nationale scheepsbouw afwisselend perioden van voorspoed en moeilijke tijden gekend. Herhaalde lijk heeft zij zich moeten aanpassen (en dat heeft zij met succes weten te doen) aan ingrijpende wij zigingen in de marktverhoudingen en in de ver- voers- en produktietechnieken. Veel inspanning, van hoog tot laag, en grote investeringen heeft zij zich daartoe getroost. Thans bevinden wij ons in een periode, waarin de scheepsbouwwereld sterk in be- weging is: structurele veranderingen voltrekken zich. De op gedegen vakkennis en grote ervaring berustende bouw van mooie, doelmatige maar dure schepen, die geheel overeenkomstig de eisen van de opdrachtgevers zijn ontworpen, wordt in toene mende mate teruggedrongen. Meer en meer wordt Onze Harmonie blies tegen de regen op. zij vervangen door een op industriële wijze opge zette bouw van meer gestandaardiseerde schepen, welke eveneens doelmatig zijn en aan de behoefte van afnemers voldoen. Deze ontwikkeling, die van grote invloed is op de capaciteit van de werven, op de arbeidsproduktiviteit en op de bouwkosten, gaat gepaard met een frappant snelle groei van de tonnage van belangrijke scheepstypen - tankers en bulkcarriers - terwijl zich voorts ook wat het ver voer van stukgoederen betreft duidelijke verande ringen aftekenen. Daarbij komt nog, dat de concurrentieverhoudingen in sterke mate worden vertekend door overheids maatregelen, die in verschillende landen ten gunste van de scheepsbouw zijn getroffen." Reparatie-sector „Het is niet mijn bedoeling op dit ogenblik uitvoe- rig op deze materie in te gaan. Binnen afzienbare

Wilton Fijenoord Nieuws | 1966 | | pagina 11