1 Punt één: Veiligheid, ook op de weg Een veilige vakantie VACANTIE ZONDER BROKKEN vacantie zonder brokke DE ONGELUKKENDUIVEL Uw vakantie begint niet na een onafgebroken, doodvermoeiende monsterrit van Rotterdam of Maastricht naar Rimini, maar zodra u de deur uitstapt. Maak van die autorit ook een plezierige, rustige tocht. Neem de tijd - 't is vakantie - en rust af en toe uit. Vuistregel: om de twee uur een half uur er uit: even lopen, slapen of een appel eten. Goed voor u! Wissel regelmatig van bestuurder als dat mogelijk is. Goede reis! En vooral: een veilige reis toegewenst! Dus: zorg allereerst voor voldoende rij-routine. Maak vóór de grote tocht met een huurauto eerst een proefrit om de wagen te leren kennen. Zorg voor goed gestuwde bagage: niet alles achterin, zodat uw auto moeilijk bestuurbaar wordt en de stand van de koplichten sterk verandert. Zorg voor goed gerichte spiegels, zodat u het weggedeelte naast en links achter u volledig kunt overzien. Zorg er bovendien voor dat u gemakkelijk bij uw gereedschap en reserve-onderdelen kunt komen. Stel u op de hoogte van de verkeersvoorschriften in het buitenland. Allemaal zorgen voor een zorgeloze vakantie! Ligt u liever te zonnen in de berm! Best, maar kijk uit! Pas op, dat kinderen niet spelend die drukke verkeersweg oversteken en wees hierin zelf een voorbeeld. Stop bij een fijn plekje zo ver mogelijk aan de kant van de weg en begin niet op de rijbaan te remmen. Bij het wegrijden: breng zo mogelijk de auto op de parkeerstrook op snelheid en voeg in zonder het rijdende verkeer te hinderen. Vakantie: duimen omhoog! Ook deze zomer kunt u gerust de zon tegemoet gaan door te liften. Als u maar niet op bermen en vlucht stroken van autowegen gaat staan of op af- en opritten daarvan. Op andere wegen komt heus wel een auto die u wil meenemen Denkt u er wel aan dat u er weer uit moet! De automobilist mag n.l. met meer stoppen op de autoweg, ook niet op de vluchtstroken of in de bermen. Tenzij er dringende noodzaak is, zoals een lekke band. Maak dus een duidelijke afspraak met de bestuurder waar u uit kunt stappen: van de autoweg af óf op een parkeerplaats (met blauwe P). Dat voorkomt niet alleen voor u als lifter, maar ook voor de vrien delijke autobestuurder een bon. En vakantie zonder bonnen is stukken beter! Stopt u niet plotseling om de weg te vragen, want degene die achter u zit kent de weg wel en wil doorrijden En parkeert u pas in een vreemde stad wanneer u goed hebt gekeken of dat wel is toegestaan. Bedenk dat afwijkende borden - en in België bijvoorbeeld gele strepen - u verbieden te stoppen en te par keren in het buitenland. Houdt u eraan, anders bent u een gast die liever niet gezien wordt. Windt u niet op, als er geen eind komt aan een file. Houdt afstand: tot uw voorligger het aantal meters dat gelijk is aan de helft van uw snelheid. Rijdt u 80 km, dan 40 meter vrij houden. Voor uzelf en voor al die anderen, die u inhalen. Inhalig bent u op drukke wegen met tegemoetkomend verkeer toch niet? Geef iedereen de ruimte enhoudt rechts! Zoveel mogelijk rechts houden. Dat is gewenst én verplicht. Maar als u voetganger bent en u kuiert buiten de bebouwde kom over een weg zonder voet- of fietspad, dan is het linkshouden geblazen. Stap bij naderend verkeer even de berm in. Ook en vooral tijdens drukke vakantieweekenden. U houdt dan vanzelf de zonzij 45

Wilton Fijenoord Nieuws | 1966 | | pagina 47