geleverd, die gezien mag worden en gelukkig van daag ook door velen wordt gezien. In de brochure, die ter gelegenheid van de opening van dit dok is uitgegeven, worden enkele redenen genoemd, waarom betrekkelijk kort na het gereed komen van de hiernaast liggende dokken 6 en 7, de directie van Wilton-Fijenoord tot de bouw van dit dok besloot. Hoewel indertijd onze dokken ruimschoots in de behoeften van vele schepen in het Waterweggebied voorzagen, werd toch wel ingezien, dat het drijvend dok 4, toegankelijk voor schepen tot ongeveer 90.000 t.dw., binnen niet te lange tijd onvoldoen de zou zijn om de steeds groter en steeds talrijker wordende tankers op te nemen." Het grote moment nadert Terugkerend tot het ogenblik van de opening, be sloot de heer Woltjer: „Koninklijke Hoogheid, toen wij u mochten vragen dit dok in dienst te stel len, hebt u dit direct willen aanvaarden, hetgeen voor ons een duidelijk bewijs is van uw grote be langstelling voor wat er omgaat in onze nationale havens en het daarmede verbonden industriegebied rondom de Nieuwe Waterweg. Meer dan 75 procent van onze reparaties is voor buitenlandse reders en ook dit dok zal, naar het zich laat aanzien, veelvuldig door buitenlandse schepen worden gebruikt. Door uw komst vandaag hebt n een bijzonder reliëf gegeven aan het belang van de Nederlandse scheeps- reparatie voor de Nederlandse economie. Gaarne verzoeken wij u, nu tot inbedrijfstelling van ,,Dok 8' over te gaan. Om u vast voor te bereiden op wat er gaat gebeuren als u straks deze knop in drukt, wil ik u mededelen, dat daardoor dan de water- inlaatschuiven worden geopend. Als alles daarna vol gens de plannen verloopt, zal het dok in één uur tijds met 150.000 ms water zijn gevuld. Dat is 1214 liter echt Rotterdams water per hoofd van de gehele Ne derlandse bevolking." „Geld in het water gooien" Alvorens tot dit grote ogenblik over te gaan, hield de Prins eerst een korte toespraak, waarin hij de heer Woltjer bedankte voor diens vriendelijke woorden en daarna als volgt sprak: „Ik heb inderdaad de uitnodiging om dit dok in dienst te stellen met heel veel genoegen aanvaard, omdat ik in het aanpakken van een zo groot pro ject een blijk zie van gezonde Nederlandse onder nemingszin en vooral ook van vertrouwen in de toekomst. Er wordt wel eens gezegd, dat de Nederlandse on dernemer nooit geld in het water gooit, maar als Wilton-Fijenoord dat nu wél durft te doen - en in zo'n letterlijke zin - en dan ook nog op zo'n grote schaal, dan is dat wel een bewijs, dat men ge looft in eigen concurrentiekracht en dat men ver trouwen heeft in de verdere ontplooiing van het reparatiebedrijf. Bij alle sombere geluiden, die men in de laatste jaren over de Nederlandse scheepsbouw heeft kun nen horen, acht ik dit een bemoedigend teken. Het is wel algemeen bekend, dat de scheepsrepara- tie voor binnen- en buitenland een belangrijke plaats inneemt in de scheepsbouwindustrie, maar van daag, bij de opening van dit dok, komt dit verschijn sel wel bijzonder sterk naar voren. Het getuigt van visie en grote realiteitszin, dat vier jaar geleden door Wilton-Fijenoord tot de uitvoering van dit enorme werk werd besloten. Het dok is nu klaar en verlangend zich productief te maken. Het is uit de aard der zaak niet aardig om anderen schade toe te wensen, maar mocht het voorkomen, dat schepen reparaties of modificaties behoeven, dan geloof ik op deze plaats de wens te mogen uitspreken, dat de reders zullen weten, dat zelfs hun allergrootste schepen een goede en mo derne verzorging zullen kunnen vinden in repara tiedok 8. Wel gefeliciteerd met deze aanwinst!" Druk op de knop Zijne Koninklijke Hoogheid trad daarop naar voren en drukte energiek op een zwarte knop. Onmiddel lijk werden de grote waterinlaatschuiven elektrisch geheven, eerst een beetje en vervolgens tot de volle hoogte, en toen brak de Niagara losIn wilde wit-warrelende waaiers bruiste het water naar binnen stortte zich in stromen op de dokvloer en golfde gre tig het gehele dok in. Nauwelijks vijftig minuten later was het meer dan 300 meter lange en bijna 50 meter brede zwembad voor mammoetschepen" ge heel gevuld en kon worden begonnen met het indok- ken van het eerste schip in ons prachtige nieuwe dok. Dat was de 244 meter lange Shell-tanker „Diadema", die zo juist op onze werf, waar zij is gebouwd, was gereed gekomen. Als laatste inspectie vóór de officiële overdracht aan de opdrachtgeefster, de directie van Shell-tankers N.V. (die intussen op 28 juni heeft plaatsgevonden), moest deze 65.000 ton dw. metende tanker - het grootste schip, dat tot dusver ooit bij Wilton-Fijenoord werd ge bouwd - eerst nog dokken. Dit kapitale „brood van eigen deeg" was hiermee dus de eerste klant van dok 8. 6

Wilton Fijenoord Nieuws | 1966 | | pagina 8