S.T. „ARIETTA S. LIVANOS" Bij velen in ons bedrijf zal ongetwijfeld de laatste weken de vraag zijn opgekomen waarom dit schip met de aanzienlijke schade aan de voortstuwings installatie en ook schade aan de scheepsromp en ak- kommodatie zo rustig en onberoerd aan onze kade ligt. Men zou eerder verwachten, dat het een objekt van grote aktiviteit voor onze reparatieafdeling zou zijn, temeer daar immers enige dagen na aankomst van deze tanker aan onze werf bekend werd, dat Wilton na scherpe internationale konkurrentie de reparatie-opdracht had verworven. Inderdaad was dit laatste het geval. Echter de historie van een schip is soms net zo ingewikkeld als die van som mige mensen. We kennen het gezegde: „In 't ver leden ligt het heden, in het nu, wat komen gaat". Dit geldt ook voor dit schip. Het werd in 1958 gebouwd op de werf van Newport News Ship building Drydock Company, U.S.A. voor reke ning van een maatschappij, die deel uitmaakt van het concern van wijlen de reder Stavros Livanos. Het in de vaart brengen van een in de Verenigde Staten, en met toestemming van de betrokken auto riteiten, gebouwd schip door een buitenlandse rede rij brengt voor deze rederij bepaalde konsekwen- ties mede, die soms plotseling aan de dag kunnen treden. De overwegingen, die normaal een beslissende in vloed hebben bij het al of niet repareren van een schip, zijn dezelfde als bijvoorbeeld die bij het be sluiten of men z'n beschadigde auto al dan niet zal laten repareren. In hoofdzaak, is het ekonomisch verantwoord, d.w.z. zijn de reparatiekosten lager dan, gelijk aan of hoger dan de ekonomische waarde van het ob jekt als het gerepareerd is, de restwaarde van het beschadigde objekt in aanmerking nemende? We laten hier even buiten beschouwing een bij komstige faktor bij een schip, n.l. of het al dan niet een nog geruime tijd geldig en voordelig zgn. time charter heeft. Welnu, nadat de rederij in samenwerking met de assuradeuren de reparatiespecificatie had opge maakt en tenders hierop verkregen waren, werd de laagste reparatie-offerte (nl. die van Wilton) ge accepteerd en het werk opgedragen. De rederij had buitendien ook nog zeer veel andere, met het schadegeval samenhangende, kosten van de assu radeuren te vorderen, waarover blijkbaar na enige dagen door partijen overeenstemming werd bereikt. Eerst daarna realiseerde men zich van rederijkant dat de totale reparatiekosten toch wel zo hoog waren, dat deze in feite de ekonomische waarde van het gerepareerde schip te boven gingen. Dit gaf de rederij aanleiding ons na aanvankelijke reparatie-opdracht een paar dagen later te verzoe ken de reparaties voorlopig op te schorten. Onlangs werd ons definitief medegedeeld, dat be houdens bepaalde procedurekwesties, het bescha digde schip "as she lies" (zoals het ligt) naar een Amerikaanse rederij is verkocht. Wat deze rederij met het vaartuig zal gaan doen, is op het moment van schrijven van dit artikeltje nog niet bekend. Dat dit gebeuren storend werkte op het bezettings patroon van onze reparatieafdeling is duidelijk. Men had een bepaalde bezetting gereserveerd voor deze aanzienlijke reparatie en daardoor ook wat minder werk aangetrokken voor de overeenkom stige periode. Door het wegvallen van deze repara tiemogelijkheid ontstond een vakuum, wat resul teerde in een tijdelijke onderbezetting voor be paalde afdelingen. De reparatieafdeling werkte na tuurlijk in hoog tempo om de ontstane situatie het hoofd te bieden. Dit geval illustreert hoe in een wat neergaande konjunktuur ook de bedrijven, die normaal nog re delijk van werk zijn voorzien, plotseling kleine storingen te verwerken krijgen. In dit verband moge opgemerkt worden dat, voor zover dat nog speciale nadruk nodig zou hebben, het een uiter mate belangrijke zaak is, dat wij allen, werkne mers in ons bedrijf, en ieder naar gelang van de plaats, die hij in het produktieproces inneemt en naar zijn vermogen, moet medewerken om zulke incidentele moeilijkheden op te vangen. Het zou bijvoorbeeld mogelijk en nodig kunnen blijken te zijn een aantal van hen, die gewend zijn in de Reparatie werkzaam te zijn, voor enige weken in de afdeling Nieuwbouw te laten assisteren en hen, die op de werf Rotterdam werkzaam zijn, tijdelijk in Schiedam te werk te stellen, of andersom. Ook zou bijv. mogelijk zijn, dat een tijdelijke gro tere nachtploeg vereist wordt en dat hiervoor een beroep op u gedaan zal worden. Verder kan het voorkomen, dat een aantal van onze werknemers van een bepaalde afdeling of van som mige afdelingen enige dagen, soms wel eens een paar weken, door gebrek aan werk in de kantine zit, terwijl nog werknemers van onderaannemers 8

Wilton Fijenoord Nieuws | 1967 | | pagina 10