re artistieke waarde. Het is plezierig om kennis te nemen van de visie van de heer De Wit op het werk van onze werf. Hoe hij ook speels zijn camera in stelt op een paar „kristallen" ijspegeltjes getuigt van een zekere verwondering voor de natuur. Dat vond ik eveneens terug in de beelden van de hek- golf, het kolkende water achter de „Condo" tijdens haar proeftocht. Maar ook beweging trekt hem aan. Met zijn camera is hij telkenmale daar, waar iets langzaam in- of Condo" langselkaar schuift. Deze persoonlijke visie leidde tot beelden als: de nauwkeurige arbeid aan de schroef van de Japanse tanker „Mizushima Maru", het passen en meten bij het ombouwen van de „Ro- na Star" tot „Condo", het manoeuvreren van de „Zwarte Zee" bij het wegslepen van het booreiland „Transworld Rig '58", eveneens bij het „schuifwerk" tijdens het aanbrengen van de sluizen te Maasbracht. Het is slechts een greep uit talloze beelden. De aan dachtige kijker zal er beslist nog meer hebben opge merkt. De door de heer De Ronde uitgesproken tekst, had een duidelijk verhelderende werking bij deze beel den. Dat kon men moeilijk zeggen van de hierna volgen de spreekstem bij de BF-film. Het was namelijk spij tig, dat de bijbehorende band niet geschikt bleek om te worden afgedraaid op de in de Stadsgehoorzaal gebruikte filmprojector. Dat is gelukkig voor de ver dere voorstellingen verholpen. We moesten het echter die avond nagenoeg zonder tekst doen. Toch kunnen beelden zonder meer ook verduidelijken. De BF-film getuigde van een heel ander filmisch inzicht. Hier moet ik opmerken, dat deze film juist als documentatie-materiaal dient te worden beschouwd. En als zodanig is hij dan ook geslaagd te noemen. Een groot werk werd bijvoorbeeld verricht bij het aanleggen van de 2xh km lange gasleiding van de Hoogovens naar de PEN Centrale door de Plaat- wellerij en Wilfijn. Leuk was de tegenstelling tussen de oude tijd en de moderne techniek, door de heer Breijer getroffen in het vervoer van een grote ketel over de binnenwateren, waarbij dorpelingen een oud landelijk ophaalbrugje met vereende krachten open den. Imponerend was de aanleg van een aardgaslei ding in het IJsselmeer, een uitgestrekt watergebied, waar dynamische mannen een technisch stempel op drukten. Op sommige plaatsen miste ik ietwat het oog voor beweging, waardoor deze rolprent hier-en-daar een statische indruk maakte. Ik vraag mij echter af in hoeverre - naast de fotografische opzet van dit werk - ook de onderwerpen hierop van invloed zijn ge weest. Immers, onderwerpen langs en op het water oefenen bij voorbaat al een grote aantrekkingskracht uit. Ze bergen ook meer beweging in zich, dan de onderwerpen die de heer Breijer heeft vastgelegd. Behalve van reeds eerder genoemde technische sto ringen reppen de plaatselijke dag- en advertentiebla den, waarvan verslaggevers deze avond hebben be zocht, toch van een boeiende bijeenkomst. Hierbij volgen enkele citaten uit die bladen: Het Vrije Volk: „De film van C. de Wit met geluid van L. F. de Ronde gaf een goed beeld van de ge wone en spectaculaire opdrachten". En over de BF- film: „Ook hier een scala van wat deze firma op het gebied van machines en motoren in een jaar weet te produceren. Op boeiende wijze werd ge filmd: het maken en het vervoer van een twee-en- een-halve kilometer lange gasleiding voor de Hoog ovens". De Nieuwe Vlaardingse Courant schreef onder an dere: „De première werd - ondanks de schoonheids foutjes - goed ontvangen bij het publiek". De redac teur vond vooral imposant de indienststelling van ons reparatiedok 8. Het Nieuwe Stadsblad had het over: „Opnamen van de harteklop van deze grote scheepswerf". En iets 10

Wilton Fijenoord Nieuws | 1967 | | pagina 12