Foto 1: Deze werd genomen van een punt ongeveer ter hoogte van het dak van de scheepsbouwloods. Op de achtergrond de Taag, waar aan de overzijde links Lissabon ligt. Men kijkt in de in aanbouw zijnde dokken, die nog door een tijdelijke dam van de rivier zijn afgesloten. In het „kleine" 100.000 ts. dok, links een deel van de dokdeur onder constructie. In het midden van de foto het grote 300.000 tons dok, het grootste repa ratiedok van Europa. Rechts op de voorgrond de 50 tons Mague kraan, die beide dokken gaat bedienen en die doorloopt tot de sectie-bouwplaats vóór de Scheepsbouwloods. Achter het grote dok de pijpfit- terij en de machinefabriek in aanbouw; daarachter de gereedgekomen reparatiekade met in eigen bedrijf gebouwde 15 tons Hensen kranen en het tijdelijke bedrijfskantoor. (Het brughuis van de „Caltex Utrecht"). Foto 2: Inkijk in het 300.000 tons dok. Op de achtergrond is rechts de werfingang te zien en in het midden de scheepsbouwloods, die reeds midden 1965 in bedrijf kwam. In deze werkplaats, die zeer modern is ingewerkt - men vindt er onder andere een Tele- rex 1 10 brandsnij -installatie - wordt reeds een staalproduktie van 800 ton per maand gereali seerd. Het staalwerk voor de dokken, de kranen, constructies van de nieuwe gebouwen werd daar vervaardigd, later aangevuld met opdrachten van landinstallaties en nieuw staalwerk van nieuwbouw- objecten van de Rochawerf. Foto 3: Deze foto werd genomen uit een kraan aan de reparatiekade. Op de achtergrond aan de overzijde van de Taag de stad Lissabon. Dit overzicht geeft een duidelijk beeld van de in aanbouw zijnde ma chinefabriek en van de uitgestrektheid van het werf- terrein. Eind juni van dit jaar hoopt men de Margueria-werf officieel in dienst te stellen. Dit neemt niet weg, dat reeds nu langs de inmiddels gereedgekomen reparatie-kaden nieuwbouw-schepen van de Rocha-werf waren afgebouwd en reparaties aan buitenlandse schepen worden verricht. Indien de voorspellingen juist zullen blijken te zijn, zal Lisnave door zijn uitstekende geografische lig ging, zijn mogelijkheid om zeer grote schepen in de dokken te kunnen accommoderen en het daar aan wezige arbeidspotentieel, een belangrijke plaats gaan innemen in de reparatiewereld van West-Europa. A. v. D. 13

Wilton Fijenoord Nieuws | 1967 | | pagina 15