nagaan of de baas of voorman deze ongevallen had kunnen voorkomen door de genoemde 3 gewoonten toe te passen. a) Doordat een machine gebruikt werd zonder de beveiliging weer aan te brengen, werd de man die deze machine bediende, getroffen en werd zijn hand verbrijzeld. In dit rapport zien we een man werken aan een ma chine waaraan de beveiliging ontbreekt. Hebt u hem ooit verteld waartoe deze beschermingen dienen? Drukt u elke werknemer altijd op het hart, dat er aan geen enkele machine mag worden gewerkt zon der de juiste beveiliging? Streeft u ernaar iedere werker te trainen om iedere keer bewust zijn beveiliging te inspecteren voordat hij de machine aanzet? Hebt u nagegaan of iedere man uw instructies en het doel ervan door en door heeft begrepen? En contro leert u later weer of hij uw instructies opvolgt? b) Het tweede rapport handelt over een gebroken middenvoetsbeentje, veroorzaakt toen een hijsketting brak. Wat was hier verkeerd? Klaarblijkelijk werden de drie genoemde grondbeginselen van goed leiderschap niet gevolgd. Waarom zoudt u ieder nieuw ongeval niet als een uitdaging beschouwen, als een aanma ning om uw methoden ter bestrijding van ongeval len te herzien en vast te stellen wat er gedaan kan worden om dergelijke ongevallen in de toekomst te voorkomen Veronderstel dat wij onze zelfkritiek richten op het geval van de man wiens middenvoetsbeentje brak doordat de hijsketting het begaf. En u denkt dan: dit moet „heb ik er met voldoende nadruk op aangedrongen, dat bij werkzaamheden met zware stukken, transport enz., iedere man veiligheidsschoenen draagt? Heb ik de man geleerd om voldoende ver van de last te gaan staan voordat hij de kraandrijver het hijssein geeft? En wat heb ik hem geleerd over de keuze en het gebruik van hijskettingen en lengen, hoe de ket tingen te beoordelen en te letten op de maximum belasting, hoe deze te inspecteren op tekenen van scheuren, slijtage, rek, etc., hoe korte „tweespron gen" te vermijden met een grote hoek tussen de par ten, zodat hierin te grote spanningen optreden? Indien we onze ongevallen-preventie-methoden maar steeds weer bij iedere gelegenheid vernieuwden door gezonde zelfkritiek en de eerder genoemde basisfor mule op iedere werkwijze en op iedere werker zou den toepassen, dan zouden we de bedrijfsongevallen aanmerkelijk verminderen. Geen andere personen in het gehele bedrijf kunnen deze dingen zo effectief doen als de baas en de voorman. Zij zijn de mensen, die ieder uur van de dag in contact komen met de werkers. Zij zijn de mensen die tenslotte verantwoor delijk zijn voor hun werkmethoden. Het zijn door gaans de baas of voorman, die de opdrachten geven en toezien dat deze instructies worden opgevolgd. Zo ziet u, dat de veiligheid van uw mensen voor een groot deel in uw hand ligt. Of zij voortgaan zonder letsel te werken- en of schadegevallen voor het be drijf zullen uitblijven - hangt mede af van uw ma nier van leiding geven aan uw mensen. Hoe kunt u uw aanpak veranderen, zodat uw mensen worden doordrongen van de noodzaak om hun werk zaamheden op de enig juiste, veilige manier te ver richten 23

Wilton Fijenoord Nieuws | 1967 | | pagina 25