WERVINGSCAMPAGNE de Internationale Verkeersveiligheidsdag 1961. De reklametekst luidt: Kom veilig thuis. Ik heb bezwa ren tegen deze tekst. Deze zegt de automobilist niet, wat h'ij doen en wat hij niet doen moet. Bij welke ge legenheid hij iets doen en wanneer hij iets niet doen moet. Dat in de eerste plaats. Deze plaat heeft ook nog geheel andere fouten, welke ik hier echter niet allemaal kan bespreken. Wij heb ben hem getest. Wanneer men hem een kort ogen blik toont, zodat men de tekst niet kan lezen en men vraagt dan aan de proefpersonen: Waarvoor denkt u, dat met deze plaat reklame wordt gemaakt? Wel, dan zegt de één: "Dat heeft iets met de bioscoop te maken". De ander zegt: "Dat heeft iets te maken met kosmetica of een dameskapper". Op verkeersvei ligheid is nog niemand gekomen. Wij hebben ook ge vraagd: "Welke uitwerking heeft de plaat op u?" En dan zeggen de proefpersonen: "Ja, de plaat is een beetje gevoelloos, star, afwijzend". En nu vraag ik u: "Past het beeld bij de tekst, is het werkelijk een goede raad, kom veilig thuis bij deze vrouw De volgende plaat kent u wellicht. Deze hebben wij getest in opdracht van het Verbond voor Veilig Ver keer in Nederland, met Nederlandse personen, die natuurlijk in het Nederlands werden geïnterviewd. Daarbij werd dezelfde methode gevolgd, namelijk dat de plaat slechts even werd getoond. Ook hier moet ik opmerken: de tekst het allereerst. Deze zegt niet veel, dus, "ik weet niet wat ik doen of laten moet". Dit geldt evenzeer de afbeelding. Wij hebben de Neder landse geënqueteerden gevraagdwaarvoor denkt u wordt met deze plaat reklame gemaakt. Ik zou u graag de antwoorden in het Nederlands voorlezen, maar er zijn twee groepen van antwoorden. De ene groep heeft gezegd: "Het heeft iets met zuidvruchten te maken, sinaasappelen". De ander zei: "Dat is ze ker reklame voor de Nederlandse kaasproduktie". Dat het ongedimde koplichten zijn, op dat idee is niemand gekomen. Ik vind dat het juister is als wij iets con creets zeggen, wij zeggen bijvoorbeeld: "Bij mist ge dimde koplichten". Een ieder weet dan wat hij doen moet. Uit de proeven met de reklameplaten is gebleken, dat de plaat het beste werkt op de plaats waar h'et werke lijk nodig is, bijvoorbeeld een Engelse proef. In de Engelse staalindustrie heb je een kraan met een lange ketting en daaraan een haak. Wanneer de kraan nu door de fabriekshal gaat rijden, dan is de ketting met de zware haak natuurlijk een groot gevaar voor alle mensen die daar werken; deze kan hen het hoofd kapot slaan. Daarom is het belangrijk, dat de ketting, wanneer de kraan geen last draagt, naar boven ge haald wordt. Deze plaat: "Haal de ketting op", moet je niet aan de deur van de fabriek bevestigen, doch daar waar de kraandrijver werkt. En dan is er nog iets. Er zijn hal len, die hoog en hallen die laag zijn, waarvan de laat ste een laag plafond hebben. De niet opgehaalde ketting is natuurlijk gevaarlijker in een hal met een laag dak. En nu komt het verba zingwekkende. Dezelfde plaat heeft in de hallen met een hoger dak weinig effect gehad; in de hallen met een lager plafond had het een goed resultaat. Dat be tekent, dat alle informaties aan de mensen en het be roep, dat we op hen doen het beste resultaat oplevert als wij ze op de juiste plaats en op het juiste moment aanbrengen en er heel konkreet de aandacht op vesti gen. Er zijn in iedere fabriek toiletruimten, dat is niet de beste plaats om alle beveiligingsplaten op te hangen. Ten vierde: realistisch. Realistisch wil zeggen: wij moeten ons voor twee ge varen in acht nemen: a. dat wij bagatelliseren; b. dat wij dramatiseren. a. dat wij het te licht opnemen; b. dat wij over ongevallen praten en alles zwart ma ken. Dat noemt men internationaal schokpropagan- da. Beide zijn fout. In hét volgende W.F.-nieuws kunt U lezen op welke wijze dit probleem is onderzocht en experimenteel is nagegaan. A. P. Afgezien van andere oorzaken neemt het perso neelsbestand bij iedere onderneming af door het z.g. natuurlijke verloop, dat wil zeggen doordat werknemers worden gepensioneerd of doordat zij komen te overlijden. Het is van groot belang dat de mate waarin dit verloop plaats vindt nauwkeurig wordt gevolgd, omdat het niet alleen leidt tot een vermindering van het bestand, maar ook een stijging van de ge middelde leeftijd van de werknemers kan veroor zaken. Zo is in de achter ons liggende tijd, zowel bij Wilton-Fijenoord als bij de Machine- en Appa- ratenfabriek „Fijenoord", de toetreding van nieuw personeel achtergebleven bij de behoefte. Daarbij gaat het voornamelijk om goede vaklieden. De jongste wervingsactie, zoals die deze maand met behulp van dagbladadvertenties is gevoerd, wijkt enigszins af van hetgeen tot nu toe gebruikelijk was. Vroeger werden voor een eerste contact op een aantal avonden wervingsbijeenkomsten belegd in bepaalde lokaliteiten, gelegen te Schiedam en om ringende plaatsen. Wij menen dat er in deze tijd velen zijn die meer de voorkeur geven aan een persoonlijke benade ring. Vandaar dat in de advertenties adressen van functionarissen zijn opgenomen, die zich welwil lend in de avonduren beschikbaar hebben gesteld. Degenen die wat nader over ons bedrijf geïnfor meerd willen worden en die voor de geadverteerde vakatures belangstelling hebben, kunnen zich voor algemene inlichtingen tot deze functionarissen wenden. Wij hopen dat op deze wijze tussen belangstellen den van buiten en het bedrijf een prettig contact tot stand kan worden gebracht. 17

Wilton Fijenoord Nieuws | 1967 | | pagina 19