Psychologie van de voorkoming van ongevallen PREVENTJE U weet wat sex-appeal is, dat is de aantrekkings kracht, die een aardig meisje op ons uitoefent en een negatieve „appeal", is de afstotende werking, die van een zaak uitgaat, waarvan ik niets moet hebben. En zo is het met ongeval, ziekte, dood en met veiligheid. Dat was de grondslag van mijn be schouwing en ik denk, dat wij het anders moeten doen, heel anders. Wij moeten het zo doen als met goede propaganda nodig is. Ik heb twee reklame- platen meegebracht, ik had er ook 2000 kunnen meenemen. U weet, wij hebben in Duitsland een zeer bekend dagblad, dat is de Frankfurter Allge- meine Zeitung. Die heeft steeds een reklame, waar van de tekst luidt: „Daarachter steekt steeds een knappe kop". Als ik deze reklame een keer analy seer, dan zou ik willen zeggen, dat de reklame- expert zich eerst de vraag heeft gesteld: „Wie komt er als lezer voor de Frankfurter Allgemeine in aan merking?" Blijkbaar niet iedere Duitser. De krant is namelijk echt veeleisend, er komen dus alleen diegenen voor in aanmerking die intellectueel bo ven het gemiddelde uitkomen. Men kent dus de lezerskring, de abonnees. Ten tweede: men vraagt zich af, welke wensen staan er bij deze lezers van genoemde krant op de voorgrond? En men is tot de overtuiging gekomen, dat degenen die intellec tueel boven de middelmaat uitkomen, het graag hebben, dat men dat ook merkt. Daarom zegt men nu: „Het produkt, dat we hier hebben, is precies om die wens in vervulling te doen gaan". Of kijkt u eens naar de plaat van Peter Stuyvesant „Duft der groszen weiten Welt"). Er is niets over de sigaret gezegd, maar de auteur vraagt, welke wens is bij alle mensen wel aanwezig? Welke wens laat zich met sigaretten roken verenigen? En dan zegt hij: „Mijn sigaret is precies datgene, wat op de één of andere manier deze wens in vervulling kan doen gaan?". Als wij dit op de arbeidsveiligheid overbrengen, betekent dat allereerst: Wij spreken niet meer over ongevallen en veiligheid. Wij vragen ons af, wie willen wij aanspreken, wie is degene, tot wie wij ons richten. Alle bedrijfsleden, alle fabrieksarbei ders, allen die in het bedrijf werken natuurlijk. Ten tweede: welke wens staat er bij hen op de voorgrond. U denkt misschien: het is vanzelfspre kend, dat alle mensen, die werken graag meer geld zouden willen verdienen. Natuurlijk spreekt dat vanzelf, allen hebben deze wens. Het is echter niet de voornaamste wens, maar voor de werkende mensen is het allerbelangrijkst de persoonlijke erkenning in hun werkkring te vinden. Dat hebben binnen- en buitenlandse onder zoekingen steeds weer naar voren gebracht. Wij moeten dus onze reklame, onze propaganda op deze wens richten. Wij zeggen: „wij helpen de mensen, zodat zij werkelijk iets goeds kunnen pres teren, zodat zij werkelijk iets bekwaams tot stand kunnen brengen. Dat begint natuurlijk daarmee, dat ik voor een goede werkkring moet zorgdragen. DOOR Prof. Dr. U. UNDEUTSCH derde en laatste deel Ik moet er voor zorgen, dat zijn werkkring heel goed is. En alles, wat wij tot-nu-toe onder het op schrift „Veiligheid in de werkkring" afgehandeld hebben, kunnen wij veel beter indelen onder het opschrift „Prima werkklimaat". Dan merkt iedere arbeider, dat wij in zijn belang en voor hem bezig zijn, dat wij er graag voor willen zorgen, dat hij een werkkring heeft, die de beste arbeidsvoorwaar den heeft. Dat betekent natuurlijk goede verlich ting, geen herrie, goede lucht, zuiver, keurig, opge ruimd, overzichtelijk met warme kleuren en alles wat wij verder onder veiligheid van de werkomge ving verstaan. Het tweede punt is: wij zorgen er voor, dat hij goede machines, goed gereedschap en goede werktuigen heeft. Laten wij dit eens nader bekijken: er is zeker een verschil of op een mor gen de voorman tegen zijn mensen zegt: „Jullie mogen vandaag niet met die kapotte ladder en die beschadigde kabel werken". Dan zeggen zij: „Be gint hij nu al op de vroege ochtend met ons zulke onzin te vertellen". Of dat de baas zegt, dat kun nen wij geloof ik in Europa allemaal zeggen: „Luister eens mensen. Van jullie is ieder mij even lief en het beste gereedschap is voor jullie nau welijks goed genoeg. Wie dus slecht gereedschap heeft, iets dat kapot is enz., geef het maar hier, dan krijg je er nieuw voor". Ik bedoel, hoe zee je het. 21

Wilton Fijenoord Nieuws | 1967 | | pagina 23