Alpha Enginering n.v. - Beverwijk In het geheel van de organisatie neemt deze ven nootschap een bijzondere plaats in. De zelfstan digheid, welke in principe aan iedere bedrijfs eenheid wordt toegekend, krijgt hier namelijk een extra accent, doordat het een gebiedende eis is, dat dit ingenieursbureau tegenover zijn afnemers een volkomen onafhankelijke positie kan innemen. De ontwikkeling van het bureau verliep gunstig; de personeelsbezetting steeg ook dit jaar aanmer kelijk en wel met circa 30%. Naast opdrachten voor ontwerp- en tekenwerk werden ook enige complete projecten uitgewerkt; een aantal hiervan met inbegrip van het bouw kundig gedeelte. n.v. De Plaatwellerij - Velsen, Hoensbroek Ten opzichte van het voorgaande jaar gaf het be drag aan ontvangen opdrachten een stijging te zien van bijna 13%. Hierbij nam verhoudingsge wijze vooral de omzet toe van produkten, vervaar digd uit non-ferro metalen. Dank zij deze gunstige ontwikkeling waren zowel het bedrijf te Velsen als dat in Hoensbroek (L.) goed van werk voorzien. De met verschillende Nederlandse industrieën ge sloten overeenkomsten, waardoor kan worden be schikt over hun proces-know how, leidden tot enkele interessante opdrachten voor extractie installaties ten behoeve van buitenlandse af nemers. Op het gebied van pneumatisch transport, waar van de kennis in de loop der jaren zelf is opge bouwd, werd voor de n.v. Marbon een omvang rijke order afgeleverd voor het vervoer, het men gen en de opslag van plastic grondstoffen. Pijpleidingen - Amsterdam, Rotterdam Naast enige belangrijke opdrachten voor het in stalleren van leidingcomplexen op resp. een boor eiland en een kraaneiland, lagen de activiteiten van de afdeling Pijpleidingen overwegend op het gebied van landinstallaties. In samenwerking met andere afdelingen van Bronswerk-Fijenoord of als hoofdaannemer wer den o.a. enige grote ketelhuizen, een ijkstation en verschillende oliepompstations opgeleverd. Een steeds verder gaande integratie van deze af deling met andere gelijkgerichte onderdelen van het concern zal in de huidige scherpe marktver houdingen uit overwegingen van efficiency nage streefd worden. Wilfijn Constructie Maatschappij n.v. - Schiedam De omzet van deze nog jonge afdeling nam aan zienlijk toe, hetgeen gepaard ging met een uit breiding van de outillage. In samenwerking met enige andere bedrijven van Bronswerk-Fijenoord werden verschillende belangrijke werken uitge voerd. Hiervan kan worden genoemd de montage op een hoogte van 20 meter van een gastransportleiding ter lengte van 2Vi km met een buisdiameter van 3,20 meter. Een montagewerk, dat in 1967 aan dacht zal vragen, is de opstelling van 12 radio telescopen in Westerbork. Machinefabriek en Installatiebedrijf C. de Neeff n.v. - Vlaardingen Na een teruggang in 1965 nam de omzet in het verslagjaar weer sterk toe. Het bedrijf was goed van werk voorzien; de ontwikkeling is alleszins bevredigend. Machine- en Apparatenfabriek 'Fijenoord' Schiedam Gedurende het verslagjaar waren de werkplaat sen over het geheel genomen bevredigend van werk voorzien, alhoewel het rendement van ma chines en installaties nog zou kunnen worden verbeterd. Met name geldt dit voor de 'Machine fabrieken', waar tengevolge van het tekort aan vaklieden de bezettingsgraad van het machine park onvoldoende was. De 'Apparatenbouw' daar entegen ontplooide zich volgens de verwachtin gen. Ook voor de toekomst is alleszins het ver trouwen gewettigd, dat de activiteiten op dit ge bied verder kunnen worden uitgebreid. Een groot aantal orders kwam gereed, waarvan in het bijzonder te vermelden zijn drie ethyleen- oxyde reactoren, elk wegende 190 ton en zes stuks WF/MAN dieselmotoren voor buitenlandse rekening. De omzet van schuifafsluiters van 8" tot 36", welke worden vervaardigd onder licentie van W-K-M. te Houston (U.S.A.), nam verder toe, hoewel het af zetgebied zich nog beperkte tot Nederland Een andere Amerikaanse licentie, namelijk die van De Laval Inc. te Trenton, leidde tot afleve ring van een stoomturbine-compressoreenheid als onderdeel van een complete koelinstallatie ten behoeve van de n.v. Bataafse Internationale Che mie Maatschappij (B.I.C.M.). Een begin werd gemaakt met de uitvoering van de in het vorige jaarverslag reeds genoemde or der voor een groot aantal 155 mm houwitsers voor de Koninklijke Landmacht. De bouw van twaalf radiotelescopen voor de Stichting Radio straling Zon- en Melkweg vordert goed. Gieterij Fijenoord - Rotterdam De Gieterij, welke voornamelijk kwaliteitswerk le vert volgens licentie Meehanite, was ook over 6

Wilton Fijenoord Nieuws | 1967 | | pagina 8