PREVENTJE Er zijn diverse redenen voor de weinige ruimte die automobilis ten hun auto gunnen. Verslap pen van de aandacht bijvoor beeld. Dit kan gebeuren door oververmoeidheid, door het in gedachten „wegdwalen", door een knus gesprek of het opste ken van een sigaret. Een onder zoek heeft eens uitgewezen dat het verslappen van de aandacht goed is te constateren bij auto mobilisten die vanuit de stad de grote weg oprijden. In eerste instantie zijn ze zeer attent. Ze gaan verzitten en ontspannen zich. Na een aantal kilometers te hebben gereden zijn ze ech ter aan de „nieuwe situatie" ge wend en hun aandacht gaat verslappen. Dan is er een categorie automo bilisten, die men wel de „kle vers" noemt. Ze rijden meestal met vrij grote snelheid op de autosnelweg en zitten vlak ach ter hun voorrijder om - als dit maar even kan - deze voorrijder in te halen. Op zich een onbe hoorlijke wijze van rijden. En dan de automobilisten, die zon der meer uit onkunde te weinig afstand houden. Ze beseffen niet wat de gevolgen hiervan kun nen zijn. Ze hebben er geen no tie van welke afstand ze nodig hebben om hun auto tot stil stand te brengen. Andere factoren, die ook de automobilist in een kettingbot sing kunnen doen geraken, zijn onder andere: Een glad wegdek door geval len regen, sneeuw of ijzel, waar door de remweg groter wordt. Men had dus extra attent op het voldoende .afstand bewaren moeten zijn. De langzame rijder, die an dere weggebruikers door zijn wijze van rijden vaak irriteert. Het schemerlicht van de val lende avond (men vergist zich in de afstand). Zijn kettingbotsingen altijd te voorkomen? Kettingbotsingen (veelal zijn dit groepjes botsingen, telkens van 3 of 4 auto's) ontstaan meestal omdat men té lang met té grote snelheid blijft rijden. Ook indien men tevoren met voldoende af stand achter de voorligger heeft gereden. Door te laat reageren (onoplettendheid, ongeconcen treerd rijden) wordt de afstand met deze voorligger te kort om nog tot stilstand te komen. Steeds zal men moeten probe ren in zodanige positie te ver keren, dat uitwijken naar de ene of andere kant (bij voorkeur naar de vluchtstrook) mogelijk is. Daarbij moet vooral op de achterligger worden gelet. Hij kan ook te laat reageren, waar door men tegen de voorligger opgeduwd wordt! Een algemene vuistregel voor het houden van de juiste veilige PUNT ÉÉN VEILIGHEID Daar kunnen wij zelf veel aan doen! Na een bezoek aan een van de voor de wal liggende schepen, trok ik mij in stille afzondering terug, om eens rustig na te den ken over de opgedane indruk ken. U weet allemaal dat, wanneer een schip in afbouw of reparatie in een bepaald stadium komt, de situatie in veel gevallen op een mierennest gaat lijken. Veel mensen hebben dan hun werk zaamheden aan boord te ver richten en een ieder brengt z'n materiaal mee. Na enig wachten gelukte het mij om aan boord te komen, de afstand is moeilijk te geven; im mers de toestand van het weg dek speelt altijd een belangrijke rol. Bovendien spreekt ook de remvertraging een woordje mee (wettelijk voor personenauto's 5,2 m/sec.2, in de praktijk vaak aanzienlijk groter: 7 m/sec.2 is een normale zaak). Een formule die voor het nor male verkeer veel wordt gebruikt is: de minimum veilige afstand in meters is gelijk aan de helft van de snelheidDit bete kent dus, dat een automobilist, die met een snelheid van bijv. 80 km/uur rijdt tot zijn voorgan ger een afstand van minstens 40 meter moet bewaren. Wanneer men deze regel hanteert, zit men aan de veilige kant. brug werd n.l. een poosje in be slag genomen door een aantal mensen dat zich naar de wal begaf. Na een rondwandeling aan dek belandde ik in het ketelruim, maar dit was niet zo eenvoudig. Met een beetje fantasie waande ik mij in de binnenlanden van Afrika - ben er nog nooit ge weest - waar de doorgang werd belemmerd door grillig groeien de lianen en andere planten. In dit geval waren het echter de slangen van branders, lassers, hakkers enz. De volgende dag was er wat orde in de chaos gebracht. Mogen wij vanaf deze plaats nog eens een beroep doen op alle mensen die met slangen, kabels en snoeren te maken hebben? Hang slangen en kabels waar mogelijk op, leg slangen niet over trappen maar er onder of er naast. Wanneer u in ruimen en derge lijke werkt, hang de slangen dan niet over de afschermingsdra den, maar steek ze er onder door. Dit voorkomt doorzakken van de draden. Op deze manier houden wij de zaak orderlijker en veiliger, ter wijl het heus niet meer werk met zich meebrengt. In werkelijkheid komt het hier op neer, dat wan- 19

Wilton Fijenoord Nieuws | 1967 | | pagina 21