NIEUW AMSTERDAM" IN DOK gf mmm gezien het eiland eigenlijk wat breedte betreft maar net in dok 8 past; het is een enorme kolos. Dat merk je pas als je in het dok afdaalt, een paar dagen la ter als de proeven worden ge nomen. Dan vijzelt men het plat form ook op: eveneens een inte ressante aangelegenheid. Op het eiland liggen draden, slangen, leidingen, pijpen, kort om: het is een allegaartje van technisch vernuft. Er staan te vens aggregaten, andere motor tjes en instrumenten, waarvan de betekenis meestentijds moei lijk te bepalen valt. En over het dok wriemelen al weer zeer vele mensen, die weer onbegrijpelijke handelingen ver richten. Het heeft allemaal een doel, logisch. Langzaam kruipt het eiland langs zijn eigen vier poten omhoog, millimeter voor millimeter. En het zijn die vele mensen op het platform, die dat voor elkaar krijgen. Natuurlijk gebeurt het opvijzelen met be hulp van krachtige machines. Het geluid, dat deze maken, liegt er ook bepaald niet om: het is een gedreun en een gesis van jewelste. Het eiland gaat om hoog en daar is men trots op. De proeven zullen nog een tijdje in beslag nemen. En indien na afloop er van alles in orde blijkt, is weer een interessant object gereed gekomen, waarbij een schat aan ervaring is opgedaan. Want de ontwikkeling van de diverse typen booreilanden schrijdt voort: juist mede door de opgedane ervaringen bij de bouw van vorige platforms. Dat zal steeds meer zijn vruchten gaan afwerpen. De „Chazar" zal na de werk zaamheden in dok 8 in drie de len worden gedemonteerd, waar na zij gereed zullen worden ge maakt voor transport naar de Kaspische Zee. De reis zal begin september een aanvang nemen. Met de afleve ring heeft men bijzonder reke ning te houden met de tijd, om dat bij te late levertijd het eiland niet over de Russische binnen wateren vervoerd kan worden in verband met ijsgang en vorst. MvV Op 16 augustus 1967 werd het s.s. "Nieuw Am sterdam" in ons Dok 8 opgenomen voor het ver vangen van vijf hoofdketels. mmw'ti 2

Wilton Fijenoord Nieuws | 1967 | | pagina 4